AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €1,672.58
ASUS PRIME RTX 5080 O16G OC Edition is a Blackwell gaming GPU designed for clean, versatile builds (GB203, TSMC 4nm). 10,752 CUDA cores, 16 GB GDDR7 (256-bit, 960 GB/s), PCIe 5.0 x16. Boost clock 2700 MHz. TDP >360W, recommended PSU 850W, 16-pin 12VHPWR. 2.5-slot SFF-compatible design with triple Axial-Tech fan and vapor chamber. 1× HDMI 2.1b + 3× DisplayPort 2.1b. Dual BIOS, DLSS 4, Aura Sync RGB. 1,801 AI TOPS. 3-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASUS |
| Condition | New |
| SKU | 1431769 |
| Warranty | 36 mo |
| DETAILS | |
| Interface | PCIe 5.0 |
| Memory bus | 256 bit |
| Recommended PSU | 850 W |
| TDP | 850 W |
| VRAM | 16 GB |
| Ai tops | 1801 |
| Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Boost clock | 2700 |
| Category code | VGP |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Cooling type | Active |
| Cuda | Yes |
| Cuda cores | 10752 |
| Data transfer rate | 30 |
| Depth | 50 |
| Description | <p>The SFF-Ready ASUS Prime GeForce RTX™ 5080 OC Edition 16GB GDDR7 boasts three |
| Display DP | 3x DisplayPort 2.1b |
| Display HDMI | 1x HDMI 2.1b |
| DP count | 3 |
| Dual BIOS | Yes |
| Dual link dvi | No |
| Fan count | 3 |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| GPU die | GB203 |
| Graphics processor | GeForce RTX 5080 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Hdcp | Yes |
| Hdcp version | 2.3 |
| HDMI count | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| Height | 126 |
| Length | 306 |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 |
| Model | PRIME-RTX5080-O16G |
| Npu performance up to | 1801 |
| Number of slots | 2.5 |
| Nvidia g sync | Yes |
| Opengl version | 4.6 |
| Package depth | 233 |
| Package height | 88.5 |
| Package type | Box |
| Package weight | 1990 |
| Package width | 405 |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PCIE slot | PCIe 5.0 x16 |
| Power connector | 1x 16-pin 12VHPWR |
| Process node | TSMC 4nm |
| Product colour | Multicolour |
| Product net weight | 1 |
| Series | PRIME |
| Sff ready | Yes |
| Slot width | 2.5-slot |
| Summary | ASUS Prime -RTX5080-O16G. Graphics processor family: NVIDIA, Graphics processor: |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| TDP | 360 |
| Unit box height | 0.09 |
| Unit box length | 0.41 |
| Unit box width | 0.235 |
| Unit calculated volume | 0.0101 |
| Unit calculated weight | 2.14 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 5 |
| Vapor chamber | Yes |
| Vendor homepage | https://www.asus.com/ |
| Virtual reality (vr) ready | Yes |
| Vram | 16 |
| Vram bandwidth gbs | 960 |
| Vram bus bits | 256 |
| Vram type | GDDR7 |
| Weight | 1340 |
| Windows operating systems supported | Yes |