AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €29.72
140mm PWM ARGB case fan. 7-blade design, rifle bearing, 1500 RPM max, 56 CFM airflow. 20 LEDs with front and rear illumination. Syncs with motherboard ARGB. 23.3 dB noise level. 60,000h MTBF. 3-year warranty.
| GENERAL | |
| Manufacturer | BE QUIET |
| Condition | New |
| SKU | 1382375 |
| DETAILS | |
| Bearing | Rifle |
| Connector | 4-pin |
| PWM | Yes |
| Size | 140 x 140 x 25 mm |
| Airflow cfm | 95.14 |
| Bearing | Rifle bearing |
| Cable length | 0.5 |
| Category code | COS |
| Compatible processor series | Not supported |
| Compliance certificates | CE/RoHS/WEEE |
| Country of origin | China |
| Depth | 140 |
| Description | <p><b>IMPRESSIVE LIGHTING, SUPERIOR COOLING</b><br>Light Wings 140mm PWM offers |
| Fan diameter | 140 |
| Fan speed max | 1500 RPM |
| Harmonized system (hs) code | 84733080 |
| Height | 25 |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination LED | Yes |
| LED | Yes |
| LED color | ARGB |
| LED count | 20 |
| Maximum air pressure | 1.49 |
| Mean time between failures (mtbf) | 60000 |
| Model | BL074 |
| Model name | Light Wings |
| Mtbf h | 60000 |
| Noise db | 23.3 |
| Noise level (high speed) | 23.3 |
| Number of screws | 4 |
| Package depth | 173 |
| Package height | 29.5 |
| Package weight | 325 |
| Package width | 153 |
| Power consumption (typical) | 3.84 |
| Product colour | Black |
| Products per shipping (inner) case | 30 |
| Quantity per pack | 1 |
| Rated current | 0.67 |
| Rated voltage | 12 |
| Rotational speed (max) | 1500 |
| Safety current | 0.32 |
| Screws included | Yes |
| Shipping (inner) case gross weight | 10500 |
| Shipping (inner) case height | 200 |
| Shipping (inner) case length | 478 |
| Shipping (inner) case width | 320 |
| Suitable location | Computer case |
| Summary | be quiet! Light Wings 140mm ARGB PWM Fan Black. Type: Fan, Fan diameter: 14 cm, |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Sustainability compliance | Yes |
| Type | Fan |
| Unit box height | 0.03 |
| Unit box length | 0.175 |
| Unit box width | 0.15 |
| Unit calculated volume | 0.001033 |
| Unit calculated weight | 0.35 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 30 |
| Vendor homepage | https://www.bequiet.com/en/download/casefans/3448?utm_source=newsletter |
| Voltage | 5 - 13.2 |
| Weight | 241 |
| Width | 140 |