New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
LIAN LISKU: 1425008
Lian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120mm White — 3-Pack Case Fan with LCD Screen
Starting from
€106.33● 16 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €128.66
From €106.33
Lian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120mm White — 3-Pack Case Fan with LCD Screen—
€106.33
Description
Lian Li UNI FAN SL Wireless LCD 120 is a premium 120 mm case fan available as a 3-pack. Featuring a 1.6" LCD screen and 40 addressable RGB LEDs (dual light zones), it connects wirelessly via 2.4 GHz to the L-Wireless Controller (required). Fan speed ranges from 350 to 1900 RPM with Fluid Dynamic Bearing (FDB) for quiet, long-lasting operation at up to 29.5 dB. Delivers 50.08 CFM airflow and 2.4 mmH₂O static pressure. Uses the UNIFAN interlocking daisy-chain system — no extra cables. Controlled via L-Connect 3 software: customise fan speed, RGB effects, and display your own MP4/GIF/JPG content on the LCD. Power: 5–12 V / 2.64 W typical, 4-pin connector. PBT frame, white colour.
| GENERAL | |
| Manufacturer | LIAN LI |
| Condition | New |
| SKU | 1425008 |
| DETAILS | |
| Bearing | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Color | White |
| Connector | 4-pin |
| Power | 2.64 W |
| Size | 120 x 124.5 x 28 mm |
| Air pressure mmh2o | 2.4 |
| Airflow cfm | 50.08 |
| Daisy chain | Yes |
| Fan count | 3 |
| Fan diameter | 120 |
| Lcd screen | Yes |
| Lcd size inch | 1.6 |
| LED count | 40 |
| Light zones | 2 |
| Material | PBT |
| Noise db | 29.5 |
| Package type | Box |
| Rated voltage | 40 |
| RGB | Yes |
| RGB type | LCD + LED |
| RPM max | 1900 |
| RPM min | 350 |
| Software | L-Connect 3 |
| Suitable location | Computer case |
| Unit box height | 0.135 |
| Unit box length | 0.16 |
| Unit box width | 0.13 |
| Unit calculated volume | 0.002808 |
| Unit calculated weight | 0.979 |
| Vendor homepage | https://lian-li.com/product/uni-fan-sl-wireless/?cn-reloaded=1 |
| Voltage v | 5-12 |
| Wireless | Yes |
| Wireless protocol | 2.4GHz |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5