AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €95.81
MikroTik PowerBox Pro RB960PGS-PB is an outdoor 5-port Gigabit Ethernet router with PoE output on 4 ports and 1 SFP port for fiber. Waterproof outdoor enclosure. Supports passive and IEEE 802.3af/at PoE. 800MHz CPU, 128MB RAM, RouterOS Level 4. Operating temperature -40 to 70°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1213774 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 245x125x52 mm |
| Ports | 5 |
| Throughput | 10/100/1000 Mbps |
| Wi-Fi | No |
| Built in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Category code | ROU |
| CPU | 800MHz single-core |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 52 |
| Description | <p>The PowerBox Pro is an outdoor five gigabit ethernet port router with PoE out |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Flash | 16 |
| Flash memory | 16 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 225 |
| Internal memory | 128 |
| LED indicators | Yes |
| License level | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.3af/IEEE 802.3at |
| Operating system installed | RouterOS |
| Operating temperature | -40 to 70°C |
| Operating temperature (t t) | -40 - 70 |
| Os | RouterOS Level 4 |
| Outdoor | Yes |
| POE out ports | 4 |
| POE standard | IEEE 802.3af/at + Passive |
| Power over ethernet (poe) | Yes |
| Power source type | DC,PoE |
| Power supply | 9 |
| Processor cores | 1 |
| Processor frequency | 800 |
| Product colour | White |
| Ram | 128 |
| SFP ports | 1 |
| Storage media | Flash |
| Summary | Mikrotik PowerBox Pro. Networking standards: IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, Etherne |
| Unit box height | 0.11 |
| Unit box length | 0.245 |
| Unit box width | 0.13 |
| Unit calculated volume | 0.004185 |
| Unit calculated weight | 1.12 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 10 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/RB960PGS-PB |
| Voltage monitoring | Yes |
| Width | 125 |