AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €78.38
MikroTik hEX PoE RB960PGS is a 5-port Gigabit Ethernet router with PoE output on ports 2-5 (1A max per port), USB 2.0 and SFP port for fiber. 800MHz CPU, 128MB RAM, 16MB Flash. Supports DHCP, firewall, RouterOS advanced features. Desktop form factor with power supply included.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1213780 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 114x137x29 mm |
| Ports | 5 |
| Power | 9 W |
| Throughput | 10/100/1000 Mbps |
| Wi-Fi | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Built in processor | Yes |
| Category code | ROU |
| CPU | 800MHz single-core |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 137 |
| Description | <p>hEX PoE is a five port gigabit ethernet router for locations where wireless c |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firewall | Yes |
| Flash | 16 |
| Flash memory | 16 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 29 |
| Internal memory | 128 |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Os | RouterOS |
| Output current | 1 |
| POE out ports | 4 |
| POE standard | IEEE 802.3at |
| Power source type | DC |
| Power supply | 9 |
| Processor cores | 1 |
| Processor frequency | 800 |
| Product colour | White |
| Ram | 128 |
| SFP ports | 1 |
| Summary | Mikrotik hEX PoE. Networking standards: IEEE 802.3at, Ethernet LAN data rates: 1 |
| Unit box height | 0.22 |
| Unit box length | 0.145 |
| Unit box width | 0.075 |
| Unit calculated volume | 0.002936 |
| Unit calculated weight | 0.8 |
| Units per pallet | 60 |
| Units per shipping box | 20 |
| USB ports | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 2.0 |
| Vendor homepage | https://routerboard.com/RB960PGS |
| Web based management | Yes |
| Width | 114 |