AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €190.37
MikroTik RB4011iGS+RM is a rack-mountable (1U) 10-port Gigabit router with SFP+ 10Gbps interface. Powered by quad-core 1.4GHz Cortex A15 CPU with 1GB RAM. Supports IPsec HW acceleration, AES-128/256, PoE output on port 10. RouterOS Level 5. Operating temperature -40 to 70°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1251569 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 228x120x30 mm |
| Form factor | 1U Rackmount |
| Ports | 10 |
| Power | 33 W |
| Throughput | 10/100/1000 Mbps |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Built in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Category code | ROU |
| CPU | 1.4GHz quad-core Cortex A15 |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 120 |
| Description | <p>RB4011 series - amazingly powerful routers with ten Gigabit ports, SFP+ 10Gbp |
| Dsl WAN | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 30 |
| Input voltage | 12 - 57 |
| Installed sfp+ modules quantity | 1 |
| Internal memory | 1024 |
| Internal storage capacity | 0.5 |
| Ipsec hw | Yes |
| LED indicators | Yes |
| License level | 5 |
| Networking standards | IEEE 802.3at |
| Operating system installed | RouterOS |
| Operating temperature | -40 to 70°C |
| Operating temperature (t t) | -40 - 70 |
| Os | RouterOS Level 5 |
| Output current | 0.6 |
| Output voltage | 57 |
| POE out ports | 1 |
| Power consumption (typical) | 33 |
| Power over ethernet (poe) | Yes |
| Power over ethernet (poe) ports quantity | 2 |
| Power source type | DC,PoE |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1400 |
| Processor model | Annapurna Labs Alpine AL21400 |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Ram | 1024 |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES/256-bit AES/SHA-1/SHA-256 |
| Serial ports quantity | 1 |
| SFP plus ports | 1 |
| Sim card slot | No |
| Storage | 0.5 |
| Storage media | Flash |
| Summary | Mikrotik RB4011IGS+RM. Networking standards: IEEE 802.3at, Ethernet interface ty |
| Temperature monitoring | Yes |
| Unit box height | 0.05 |
| Unit box length | 0.341 |
| Unit box width | 0.145 |
| Unit calculated volume | 0.003014 |
| Unit calculated weight | 1.02 |
| Units per pallet | 80 |
| Units per shipping box | 10 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/rb4011igs_rm#fndtn-specifications |
| Voltage monitoring | Yes |
| Width | 228 |