AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €61.42
TP-Link Omada ER605 is a Gigabit VPN router with 5 GbE ports, USB WAN for 4G/3G backup, up to 3 WAN ports, 20x IPsec, 16x OpenVPN/L2TP/PPTP tunnels. Omada SDN cloud management, SPI firewall, DoS defense, ACL, VLAN. 256MB RAM. 1U rackmountable. Ideal for SMB deployments.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1332878 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 158x101x25 mm |
| Form factor | 1U Rackmount |
| Ports | 5 |
| Power | 7.94 W |
| Throughput | 10/100/1000 Mbps |
| VPN | 20 IPsec VPN Tunnels · LAN-to-LAN, Client-to-LAN · Main, Aggressive Negotiation |
| Wi-Fi | No |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| Ac input frequency | 50 - 60 |
| Ac input voltage | 120 - 240 |
| Arp attack prevention | Yes |
| Authentication method | SHA-1, MD5 |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Category code | ROU |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Cloud managed | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Concurrent connections | 150000 |
| Depth | 101 |
| Description | <p><b>Omada Gigabit VPN Router</b><br><br><b>Professional, Secure, and Reliable |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dos attack prevention | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall | SPI |
| Firewall | Yes |
| Flash | 128 |
| Flash memory | 128 |
| Height | 25 |
| Internal memory | 256 |
| Internal memory type | DRAM |
| LED indicators | Activity/LAN/System/USB/WAN |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC operating systems supported | MacOS |
| Management protocols | Telnet |
| Manual | Yes |
| Max WAN ports | 3 |
| Nat functionality | One-to-One NAT · Multi-Net NAT · Virtual Server · Port Triggering · NAT-DMZ · FT |
| Network address translation (nat) | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q/IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature | 0-40°C |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Os | Omada SDN |
| Package depth | 254 |
| Package height | 60 |
| Package weight | 650 |
| Package width | 190 |
| Policy based routing | Yes |
| Power consumption (typical) | 7.94 |
| Power source type | AC |
| Product colour | Black |
| Product model code | ER605 |
| Quick installation guide | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Ram | 256 |
| Reset button | Yes |
| Routing protocols | RIP-1/RIP-2 |
| Security algorithms | 128-bit AES/192-bit AES/256-bit AES/3DES/DES/MD5/SHA-1 |
| Sim card slot | No |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link Omada Gigabit VPN Router. Networking standards: IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, ICMP, NAT, PPPoE, SNTP, HTTP, DNS, IPsec, PPTP, L2TP |
| Supported protocols | IPsec/PPTP/L2TP |
| System event log | Yes |
| Traffic control | Yes |
| Unit box height | 0.06 |
| Unit box length | 0.255 |
| Unit box width | 0.192 |
| Unit calculated volume | 0.003328 |
| Unit calculated weight | 0.755 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 20 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| Url filtering | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| USB WAN | Yes |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/us/business-networking/omada-sdn-router/er605/v2/#overvi |
| VLAN support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| VPN ipsec | 20 |
| VPN l2tp | 16 |
| VPN openvpn | 16 |
| VPN pptp | 16 |
| VPN tunnels | 20 |
| Web based management | Yes |
| Width | 158 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 2000/Windows 7/Windows 8/Windows 8.1/Windows 98SE/Windows NT/ |