AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €49.77
MikroTik dual-band wireless AP. 2.4GHz 802.11b/g/n + 5GHz 802.11ac, 650MHz CPU, 64MB RAM, 5x Fast Ethernet, USB 2.0, PoE output on port 5, RouterOS L4. Desktop/tower form factor, max 7W.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1213779 |
| DETAILS | |
| Form factor | Desktop/Tower |
| Frequency | 2.4 GHz + 5 GHz |
| PoE | Yes |
| Throughput | 867 Mbit/s (5GHz) + 300 Mbit/s (2.4GHz) |
| Wi-Fi | IEEE 802.11ac / 802.11b/g/n |
| 2.4 | Yes |
| 5 | Yes |
| Ac input voltage | 8 - 30 |
| Antenna gain | 15 dBi |
| Antenna gain level (max) | 15 |
| Antennas | 3 |
| Category code | WAP |
| Colour | Black |
| CPU | 650 MHz |
| Depth | 98 |
| Description | <p>The hAP ac lite is a Dual-concurrent Access Point, that provides Wifi coverag |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 5 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet ports | 5 |
| Flash | 16 MB |
| Flash memory | 16 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 34 |
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Max power | 7 W |
| Model name | hAP ac lite TC // RB952Ui-5ac2nD-TC |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Os | RouterOS L4 |
| Placement | Table |
| POE out | Port 5 |
| Power consumption (max) | 7 |
| Product colour | Black |
| Summary | Mikrotik hAP ac lite tower. 2.4 GHz, 5 GHz, Ethernet LAN data rates: 10,100 Mbit |
| Unit box height | 0.045 |
| Unit box length | 0.19 |
| Unit box width | 0.125 |
| Unit calculated volume | 0.001069 |
| Unit calculated weight | 0.4 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB ports | 1 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/RB952Ui-5ac2nD-TC |
| Width | 119 |