AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €35.91
Compact 2.4 GHz Wi-Fi 4 ceiling AP, 300 Mbps. Single 10/100 PoE-in port. IP30. WPA3-EAP/SAE, WPA2-PSK. VLAN, 802.11r. 16 MB flash, 64 MB RAM. 24-mo free RMS management. -40 to 75°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TELTONIKA |
| Condition | New |
| SKU | 1436719 |
| DETAILS | |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Mesh | No |
| Operating temp | –40 – 75 °C |
| PoE | Yes |
| Ports | 1 |
| Security | WPA3-EAP, WPA3-SAE, WPA2-PSK |
| Throughput | 300 |
| Wi-Fi | 802.11b/g/n (Wi-Fi 4) |
| 2.4 | Yes |
| 5 | No |
| 6 | No |
| Antenna | Internal |
| Antennas | Internal |
| Built in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Category code | WAP |
| Certification | IEC 62368-1:2018 · EN IEC 62368-1:2020+A11:2020 · EN IEC 62311:2020 · EN 300 328 |
| Dc voltage range | 44 - 57 |
| Depth | 30 |
| Description | <p>TAP100 is the first-ever Teltonika Networks Access Point, perfect for strengt |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Flash | 16 |
| Flash memory | 16 |
| Height | 158 |
| Housing material | Plastic |
| Internal memory | 64 |
| International protection (ip) code | IP30 |
| LED indicators | Power |
| MAC address filtering | Yes |
| Model | TAP100 |
| Model name | TAP100001000 |
| Mounting kit | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n/IEEE 802.11r/IEEE 802.3/IEEE 802.3az/IEEE |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | -40 - 75 |
| Outdoor | No |
| Placement | Ceiling,Wall |
| Port speed | 10/100 Mbps |
| Power consumption (max) | 2 |
| Processor frequency | 580 |
| Product colour | White |
| Protection | IP30 |
| Quantity per pack | 1 |
| Ram | 64 |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | AES-CCMP/TKIP/WPA2-EAP/WPA2-PSK/WPA3-EAP/WPA3-SAE/WPA-PSK |
| Summary | Teltonika · Accesspoint· TAP100· 2x1· Wi-Fi 4· 300Mbit· 1x 10/100· 15W PoE - Acc |
| TDP | 2 |
| Unit box height | 0.035 |
| Unit box length | 0.175 |
| Unit box width | 0.165 |
| Unit calculated volume | 0.001357 |
| Unit calculated weight | 0.243 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 18 |
| Vendor homepage | https://teltonika-networks.com/products/access-points/tap100 |
| Vendor homepage | https://teltonika-networks.com/products/access-points/tap100 |
| VLAN support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Web based management | Yes |
| Weight | 190 |
| Wi fi roaming | Yes |
| Width | 158 |