AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €146.81
MikroTik outdoor flat panel antenna with built-in RouterBOARD. 5GHz 802.11a/n, 24dBi dual-polarized antenna, Gigabit Ethernet, 10.5° beam width, PoE, RouterOS. Ideal for point-to-point links. Max power 11W.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1235112 |
| DETAILS | |
| Frequency | 5 GHz |
| PoE | Yes |
| Wi-Fi | IEEE 802.11a/n |
| 5 | Yes |
| Antenna | Internal dual-polarized flat panel |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain | 24 dBi |
| Antenna gain level (max) | 24 |
| Antennas | 1 |
| Application | Point-to-Point |
| Bands | 4.9 - 5.875 |
| Beam width h | 10.5° |
| Beam width v | 10.5° |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WAP |
| Colour | White |
| Compatible operating systems | RouterOS |
| CPU | Qualcomm Atheros AR9342 |
| Depth | 320 |
| Description | <p>The QRT 5 is a rugged outdoor flat panel antenna, with a built in RouterBOARD |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Ethernet ports | 1 |
| Flash | 128 MB |
| Flash memory | 128 |
| Frequency range | 4.9-5.875 GHz |
| Height | 50 |
| Horizontal beam width | 10.5 |
| Internal memory | 64 |
| LED indicators | Yes |
| Max power | 11 W |
| Model name | QRT 5 // RB911G-5HPND-QRT |
| Mounting kit | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11n |
| Os | RouterOS |
| Outdoor | Yes |
| Output voltage | 30 |
| Polarization | Dual polarization |
| Power consumption (max) | 11 |
| Processor model | Qualcomm Atheros AR9342 |
| Product colour | White |
| Ram | 64 MB |
| Summary | Mikrotik QRT 5. 5 GHz, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s. Power over E |
| Unit box height | 0.33 |
| Unit box length | 0.42 |
| Unit box width | 0.09 |
| Unit calculated volume | 0.01247 |
| Unit calculated weight | 2.5 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://routerboard.com/RB911G-5HPnD-QRT |
| Vertical beam width | 10.5 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45)/Wi-Fi |
| Width | 309 |