AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €24.89
Compact MikroTik 2.4GHz 802.11b/g/n ceiling/wall AP. 802.3af/at PoE, 1x Fast Ethernet, CAPsMAN compatible, 16MB flash, 64MB RAM, RouterOS. Swappable casings. Dimensions: 88x52x20mm. Operating temperature -40°C to +70°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1235108 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 88x52x20mm |
| Frequency | 2.4 GHz |
| PoE | Yes |
| Throughput | 54 |
| Wi-Fi | IEEE 802.11b/g/n |
| 2.4 | Yes |
| 5 | No |
| Ac input voltage | 10 - 60 |
| Antenna | Internal |
| Antenna | Internal |
| Antenna gain | 1.5 dBi |
| Antenna gain level (max) | 1.5 |
| Built in processor | Yes |
| Capsman | Yes |
| Category code | WAP |
| Colour | White |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 20 |
| Description | <p>The cAP lite is a tiny access point device, perfect for public locations and |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet ports | 1 |
| Flash | 16 MB |
| Flash memory | 16 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 88 |
| Internal | No |
| Internal memory | 64 |
| Max power | 4 W |
| Model name | cAP lite // RBcAPL-2nD |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n/IEEE 802.3af/IEEE 802.3at |
| Operating system installed | RouterOS |
| Operating temp | -40 to +70°C |
| Operating temperature (t t) | -40 - 70 |
| Os | RouterOS |
| Outdoor | No |
| Output voltage | 24 |
| Placement | Ceiling/Wall |
| Placement | Ceiling,Wall |
| POE type | 802.3af/at |
| Power consumption (max) | 4 |
| Product colour | White |
| Ram | 64 MB |
| Receiver sensitivity | -96, -89, -93, -74, -71 |
| Reset button | Yes |
| Summary | Mikrotik cAP lite. 2.4 GHz, Maximum data transfer rate: 54 Mbit/s, Ethernet LAN |
| Unit box height | 0.05 |
| Unit box length | 0.16 |
| Unit box width | 0.095 |
| Unit calculated volume | 0.0009555 |
| Unit calculated weight | 0.231 |
| Units per pallet | 500 |
| Units per shipping box | 20 |
| USB connector type | Micro-USB |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/RBcAPL-2nD-307#fndtn-gallery |
| Width | 52 |