AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €27.37
Ultra-compact MikroTik travel router and access point. 2.4GHz 802.11b/g/n, 1x Fast Ethernet, PoE support, RouterOS, 16MB flash, 64MB RAM. Tiny 49x48x11mm form factor. Operating temperature -30°C to +70°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1213786 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 49x48x11mm |
| Frequency | 2.4 GHz |
| PoE | Yes |
| Throughput | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi | IEEE 802.11b/g/n |
| 2.4 | Yes |
| 5 | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna gain | 1.5 dBi |
| Antenna gain level (max) | 1.5 |
| Bandwidth | 2.4 |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WAP |
| Colour | White |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 11 |
| Description | <p><b>mAP lite</b><br><br>The mAP lite is our smallest wireless access point. It |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet ports | 1 |
| Flash | 16 MB |
| Flash memory | 16 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 48 |
| Internal | No |
| Internal memory | 64 |
| Max power | 3.5 W |
| Model name | mAP lite // RBmAPL-2nD |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n/IEEE 802.3af/IEEE 802.3at |
| Operating system installed | RouterOS |
| Operating temp | -30 to +70°C |
| Operating temperature (t t) | -30 - 70 |
| Os | RouterOS |
| Power consumption (max) | 3.5 |
| Product colour | White |
| Ram | 64 MB |
| Receiver sensitivity | 1MBit/s -96 · 11MBit/s -89 · 6MBit/s -93 · 54MBit/s -74 · MCS0 -93 · MCS7 -71 |
| Summary | Mikrotik mAP lite. 2.4 GHz, Ethernet LAN data rates: 10,100 Mbit/s. Power over E |
| Unit box height | 0.08 |
| Unit box length | 0.127 |
| Unit box width | 0.04 |
| Unit calculated volume | 0.0004064 |
| Unit calculated weight | 0.12 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://routerboard.com/RBmAPL-2nD |
| Width | 49 |