AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €73.41
MikroTik dual-band 802.11ac ceiling/wall AP. 2.4GHz 300Mbps + 5GHz 867Mbps, 4 internal antennas, 2x Gigabit Ethernet, 802.3af/at PoE input, passive PoE output port, 716MHz CPU, 128MB RAM, RouterOS. Operating temperature -40°C to +50°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1235107 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 136x136x30mm |
| Frequency | 2.4 GHz + 5 GHz |
| Mesh | Yes |
| PoE | Yes |
| Throughput | 867 |
| Wi-Fi | IEEE 802.11ac / 802.11a/b/g/n |
| 2.4 | Yes |
| 5 | Yes |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna | Internal |
| Antenna | Internal |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain | 2.5 dBi |
| Antenna gain level (max) | 2.5 |
| Antennas | 4 |
| Bands | 2.412 - 2.484, 5.15 - 5.875 |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WAP |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| Colour | White |
| CPU | IPQ4018 716MHz |
| Dc voltage range | 17 - 57 |
| Depth | 30 |
| Description | <p>The cAP ac is a very capable and powerful wireless access point that looks be |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 2 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Ethernet ports | 2 |
| Flash | 16 MB |
| Flash memory | 16 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 136 |
| Internal | No |
| Internal memory | 128 |
| LED indicators | Yes |
| Max power | 13 W |
| Maximum data transfer rate (2.4 ghz) | 300 |
| Maximum data transfer rate (5 ghz) | 867 |
| Model name | cAP ac // RBcAPGi-5acD2nD |
| Mounting kit | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n/IEEE 802.3af/I |
| Operating system installed | RouterOS |
| Operating temp | -40 to +50°C |
| Operating temperature (t t) | -40 - 50 |
| Os | RouterOS |
| Outdoor | No |
| Output voltage | 57 |
| Placement | Ceiling/Wall |
| Placement | Ceiling,Wall |
| POE adapter included | Yes |
| POE type | 802.3af/at PoE input, Passive PoE output |
| Power consumption (max) | 13 |
| Processor frequency | 716 |
| Processor model | IPQ4018 |
| Product colour | White |
| Ram | 128 MB |
| Receiver sensitivity | 2.4GHz: · 1MBit/s: -100 @ 26dBm Tx · 11MBit/s: -94 @ 26dBm Tx · 6MBit/s: -96 @ 2 |
| Summary | Mikrotik cAP ac. 2.4 GHz, 5 GHz, Maximum data transfer rate: 867 Mbit/s, Etherne |
| Throughput 2 4ghz | 300 Mbit/s |
| Throughput 5ghz | 867 Mbit/s |
| Unit box height | 0.265 |
| Unit box length | 0.06 |
| Unit box width | 0.18 |
| Unit calculated volume | 0.003386 |
| Unit calculated weight | 0.718 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 20 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/cap_ac#fndtn-specifications |
| Width | 136 |