AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €56.00
Compact outdoor 5GHz 802.11ac CPE/PtP unit. 16dBi integrated antenna, 1Gbps throughput, Gigabit Ethernet, PoE, IP55, 716MHz CPU, 256MB RAM, RouterOS. Dimensions: 129x129x34mm. Operating temperature -40°C to +70°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1235114 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 129x129x34mm |
| Frequency | 5 GHz |
| PoE | Yes |
| Throughput | 1000 Mbps |
| Weight | 295 g |
| Wi-Fi | IEEE 802.11ac / 802.11a/n |
| 2.4 | No |
| 5 | Yes |
| Ac input voltage | 10 - 30 |
| Antenna | Internal |
| Antenna | Internal |
| Antenna gain | 16 dBi |
| Antenna gain level (max) | 16 |
| Application | CPE / PtP |
| Bands | 5.150 - 5.875 |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WAP |
| Colour | White |
| CPU | 716MHz |
| Depth | 129 |
| Description | <p>The SXTsq 5 ac is a compact and lightweight outdoor 5Ghz 802.11ac wireless de |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Ethernet ports | 1 |
| Flash | 16 MB |
| Flash memory | 16 |
| Frequency range | 5.15-5.875 GHz |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 34 |
| Internal | No |
| Internal memory | 256 |
| International protection (ip) code | IP55 |
| IP rating | IP55 |
| Max power | 7 W |
| Model name | SXTsq 5 ac // RBSXTsqG-5acD |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11n |
| Operating relative humidity (h h) | -40 - 70 |
| Operating system installed | RouterOS |
| Operating temp | -40 to +70°C |
| Os | RouterOS |
| Outdoor | Yes |
| Package depth | 180 |
| Package height | 45 |
| Package weight | 492 |
| Package width | 255 |
| Placement | Pole,Wall |
| Power consumption (max) | 7 |
| Processor frequency | 716 |
| Product colour | White |
| Ram | 256 MB |
| Receiver sensitivity | 6MBit/s 25 -96 · 54MBit/s 21 -80 · MCS0 25 -96 · MCS7 20 -75 · MCS9 18 -70 |
| Summary | Mikrotik RBSXTsqG-5acD. 5 GHz, Maximum data transfer rate: 1000 Mbit/s, Ethernet |
| Unit box height | 0.39 |
| Unit box length | 0.53 |
| Unit box width | 0.011 |
| Unit calculated volume | 0.002067 |
| Unit calculated weight | 0.52 |
| Units per shipping box | 20 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/sxtsq_5_ac |
| Weight | 295 |
| Width | 129 |