AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €116.58
MikroTik 60GHz 802.11ad access point supporting up to 8 clients at 1Gbps over 200m+. Gigabit Ethernet, PoE, 16MB flash, 256MB RAM, RouterOS. Weatherproof, indoor/outdoor. Operating temperature -40°C to +70°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1236896 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 185x85x30mm |
| Frequency | 60 GHz |
| PoE | Yes |
| Throughput | 1000 Mbps |
| Wi-Fi | IEEE 802.11ad |
| 2.4 | No |
| 5 | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Ac input voltage | 11 - 57 |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Bandwidth | 60 |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WAP |
| Colour | White |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 85 |
| Description | <p>The wAP 60G AP is weatherproof integrated 60 GHz wireless unit, that can be u |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Ethernet ports | 1 |
| Flash | 16 MB |
| Flash memory | 16 |
| Height | 30 |
| Internal | No |
| Internal memory | 256 |
| Max clients | 8 |
| Max power | 5 W |
| Max range | 200 |
| Model name | wAP 60G AP |
| Mounting kit | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ad/IEEE 802.3af/IEEE 802.3at |
| Operating system installed | RouterOS |
| Operating temp | -40 to +70°C |
| Operating temperature (t t) | -40 - 70 |
| Os | RouterOS |
| Outdoor | Yes |
| Placement | Table |
| POE type | 802.3af/at |
| Power consumption (max) | 5 |
| Product colour | White |
| Ram | 256 MB |
| Summary | Mikrotik wAP 60G AP. Maximum data transfer rate: 1000 Mbit/s, Ethernet LAN data |
| Unit box height | 0.09 |
| Unit box length | 0.28 |
| Unit box width | 0.12 |
| Unit calculated volume | 0.003024 |
| Unit calculated weight | 0.5 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/wap_60g_ap#fndtn-specifications |
| Width | 185 |