AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €123.18
MikroTik outdoor 360° omnidirectional 5GHz 802.11ac sector AP. 2x 7.5dBi integrated antennas, 720MHz CPU, 128MB RAM, 5x Gigabit Ethernet with PoE output ports 2–5, USB, max 18W. Pole mountable. RouterOS.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1259420 |
| DETAILS | |
| Frequency | 5 GHz |
| PoE | Yes |
| Throughput | 54 |
| Wi-Fi | IEEE 802.11ac / 802.11a/n |
| 5 | Yes |
| Ac adapter included | Yes |
| Ac input voltage | 12 - 57 |
| Antenna | Internal omni 360° |
| Antenna gain | 7.5 dBi |
| Antenna gain level (max) | 7.5 |
| Antennas | 2 |
| Application | Outdoor Sector AP 360° |
| Built in processor | Yes |
| Cables included | AC |
| Category code | WAP |
| Colour | White |
| CPU | 720MHz |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 58 |
| Description | <p>We are glad to introduce a significant upgrade to our popular OmniTik 5GHz ac |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 5 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Ethernet ports | 5 |
| Flash | 16 MB |
| Flash memory | 16 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 416 |
| Internal | No |
| Internal memory | 128 |
| Max power | 18 W |
| Model | RBOmniTikPG-5HacD |
| Model name | OmniTIK 5 PoE ac // RBOmniTikPG-5HacD |
| Mounting kit | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac/IEEE 802.3af/IEEE 802.3at |
| Os | RouterOS |
| Outdoor | Yes |
| Placement | Pole |
| Placement | Pole |
| POE adapter included | Yes |
| POE out | Ports 2-5 |
| Power consumption (max) | 18 |
| Ram | 128 MB |
| Summary | Mikrotik OmniTIK 5 PoE ac. 5 GHz, Maximum data transfer rate: 54 Mbit/s, Etherne |
| Unit box height | 0.06 |
| Unit box length | 0.21 |
| Unit box width | 0.43 |
| Unit calculated volume | 0.006721 |
| Unit calculated weight | 1.45 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 10 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB ports | 1 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/rbomnitikpg_5hacd |
| Width | 129 |