AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €85.85
Long-range 5 GHz Wi-Fi 6 outdoor CPE, 24.5 dBi dish antenna. 1200 Mbps. Up to 20 km range. 1024-QAM, WPA3. RouterOS v7, 128 MB flash, 256 MB RAM. GbE PoE passive. Pole mount. -40 to 70°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1441638 |
| DETAILS | |
| Frequency | 5 GHz |
| Mesh | No |
| Operating temp | –40 – 70 °C |
| PoE | Yes |
| Ports | 1 |
| Security | WPA3 |
| Throughput | 1200 Mbps |
| Wi-Fi | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| 2.4 | No |
| 5 | Yes |
| Antenna | Internal |
| Antenna gain level (max) | 24.5 |
| Antennas | Internal dish 24.5 dBi |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WAP |
| Certification | CE, FCC, IC, EAC, ROHS |
| Dc in jack | Yes |
| Description | <p>Need a fast, stable connection across large distances? Whether you’re b |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Flash | 128 |
| Flash memory | 128 |
| Internal memory | 256 |
| Model | LHG-5AXD |
| Model name | LHG 5 ax |
| Mounting kit | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11n |
| Operating temperature (t t) | -40 - 70 |
| Os | RouterOS v7 |
| Outdoor | Yes |
| Placement | Pole |
| POE adapter included | Yes |
| Power consumption (max) | 5 |
| Product colour | White |
| Quantity per pack | 1 |
| Ram | 256 |
| Receiver sensitivity | -96, -80, -75, -70, -67 |
| Summary | Mikrotik LHG 5 ax. 5 GHz, Maximum data transfer rate: 1200 Mbit/s, Ethernet LAN |
| TDP | 5 |
| Transmitting power | 24 |
| Unit box height | 0.47 |
| Unit box length | 0.77 |
| Unit box width | 0.48 |
| Unit calculated volume | 0.1737 |
| Unit calculated weight | 10.8 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/lhg_5_ax |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/lhg_5_ax#fndtn-gallery |