AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €142.39
Two-unit mesh Wi-Fi system covering up to 3800 sq ft. Dual-band Wi-Fi 5 (802.11ac), 1267 Mbit/s total throughput. Connects 100+ devices, HomeCare antivirus, parental controls, Alexa support. Easy Deco app setup. WPA2 security.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1255520 |
| DETAILS | |
| Mesh | Yes |
| Operating temp | 0–40 °C |
| PoE | No |
| Ports | 2x RJ45 per unit |
| Security | WPA2-PSK |
| Throughput | 1267 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Ac adapter included | Yes |
| Ac adapter output current | 1.2 |
| Ac adapter output voltage | 12 |
| Ac input frequency | 50 - 60 |
| Ac input voltage | 100 - 240 |
| Alexa support | Yes |
| Antenna | Internal |
| Antennas | 4x Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Antivirus | HomeCare |
| Beamforming | Yes |
| Bluetooth | 4.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WMS |
| Certification | FCC, IC, NCC, BSMI, IDA, RCM, JPA, JRF, VCCI, KC |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Coverage sqft | 3800 |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 120 |
| Description | <p>EXPERIENCE WIFI LIKE NEVER BEFORE<br>Deco M5 uses new technology to cover you |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Dynamic IP | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 2 |
| Firewall security | SPI Firewall |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz |
| Guest access | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85171800 |
| Height | 38 |
| LED indicators | Yes |
| Max clients | 100 |
| Mobile operating systems supported | Android 4.4/Android 5.0/Android 5.1/Android 6.0/Android 7.0/Android 7.1/Android |
| Model | DECO M5 |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Number of guest networks (2.4 ghz) | 1 |
| Number of guest networks (5 ghz) | 1 |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Pack count | 2 |
| Package depth | 241 |
| Package height | 101 |
| Package weight | 950 |
| Package width | 247 |
| Parental control | Yes |
| Parental control | Yes |
| Parental control features | Content filter,Custom profiles,Time controls,Time rewards,Weekly/monthly reports |
| Port forwarding | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Product colour | White |
| Product type | Mesh system |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Static IP | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link AC1300 Deco Whole Home Mesh Wi-Fi System, 2-Pack. Product colour: White, |
| Sustainability compliance | Yes |
| Unit box height | 0.105 |
| Unit box length | 0.25 |
| Unit box width | 0.245 |
| Unit calculated volume | 0.007659 |
| Unit calculated weight | 1.17 |
| Units in pack | 2 |
| Units per shipping box | 12 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/deco/deco-m5/#deco-family |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 120 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 400 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 867 |