AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €24.30
Dual-band PCIe Wi-Fi 5 adapter, 1200 Mbit/s (867+300 Mbit/s). 2x2 MIMO, 2 external antennas, Beamforming, heat sink. Low-profile and full-height brackets included. WPA/WPA2. Compatible with Windows.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1269400 |
| DETAILS | |
| Form factor | PCIe card, half-height/full-height |
| Interface | PCI Express |
| Security | 128-bit WEP/64-bit WEP/802.1x RADIUS/WPA/WPA2/WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Throughput | 867 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas | 2x External detachable |
| Antennas quantity | 2 |
| Bandwidth (first) | 2.4 |
| Bandwidth (second) | 5 |
| Beamforming | Yes |
| Category code | WRA |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Component for | PC |
| Conflict free | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Depth | 115.2 |
| Description | <p><b>802.11ac - Dual Band Wi-Fi for Faster Connections</b><br>TP-LINK's Archer |
| Detachable antenna(s) | Yes |
| Dimensions | 120.8 x 115.2 x 21.5 |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Heat sink | Yes |
| Height | 21.5 |
| Internal | Yes |
| Low profile bracket | Yes |
| MIMO | 2x2 |
| Modulation | 16-QAM/256-QAM/64-QAM/CCK/DBPSK/DQPSK/OFDM |
| Mounting brackets included | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Operating modes | Infrastructure mode |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Os support | Windows |
| Package depth | 148 |
| Package height | 42 |
| Package type | Box |
| Package weight | 300 |
| Package width | 207 |
| PCI card form factor | Half-height (low-profile) |
| Product colour | Black/Green |
| Quantity per pack | 1 |
| Quick installation guide | Yes |
| Resource cd | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link Archer T4E. Internal. Connectivity technology: Wireless, Host interface: |
| Sustainability compliance | Yes |
| Transmit power range | 59.5 - 92 |
| Transmitting power (ce) | 23 |
| Transmitting power (fcc) | 24 |
| Unit box height | 0.041 |
| Unit box length | 0.208 |
| Unit box width | 0.15 |
| Unit calculated volume | 0.001279 |
| Unit calculated weight | 0.31 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/au/products/details/cat-11_Archer-T4E.html |
| Wi fi | Yes |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 120.8 |
| Wlan data transfer rates supported | 11/300/54/867 |