AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €25.77
Tri-band Wi-Fi 6E PCIe adapter, 5400 Mbit/s (2402+2402+574). 6 GHz band support, Bluetooth 5.3. OFDMA, MU-MIMO. WPA3. 2x external omni antennas. Windows 10/11 compatible.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MERCUSYS |
| Condition | New |
| SKU | 1423564 |
| DETAILS | |
| Interface | PCI Express |
| Security | WPA2-PSK/WPA3-PSK/WPA-PSK |
| Throughput | 5400 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antennas | 2x External Omni |
| Bluetooth | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth header cable | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Category code | WRA |
| Component for | PC |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Depth | 120.8 |
| Description | <p><b>Upgrade Your PC to<br>WiFi 6E and Bluetooth 5.3</b><br>AXE5400 Wi-Fi 6E Bl |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz + 6 GHz |
| Height | 21.5 |
| Internal | Yes |
| Model | MA86XE |
| Mu MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Ofdma | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Os support | Windows 10/11 |
| Product colour | Black |
| Quick installation guide | Yes |
| Resource cd | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Summary | Mercusys AXE5400 Wi-Fi 6E Bluetooth 5.3 PCIe Adapter. Internal. Connectivity tec |
| Unit box height | 0.17 |
| Unit box length | 0.275 |
| Unit box width | 0.035 |
| Unit calculated volume | 0.001636 |
| Unit calculated weight | 0.24 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://www.mercusys.com/en/product/details/ma86xe |
| Wi fi | Yes |
| Wi fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Width | 228 |
| Wlan data transfer rates supported | 2402/574 |