AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €134.01
Two-unit Wi-Fi 6 mesh system covering up to 200 sq m per pack. Dual-band AX1800, 1775 Mbit/s. OFDMA, MU-MIMO, 150+ devices. WPA3, HomeCare, parental controls, QoS. Alexa support.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1326122 |
| DETAILS | |
| Mesh | Yes |
| Operating temp | 0–40 °C |
| PoE | No |
| Ports | 2x RJ45 per unit |
| Security | WPA3, WPA2-PSK |
| Throughput | 1775 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Ac adapter included | Yes |
| Ac adapter input current | 0.4 |
| Ac adapter output current | 1 |
| Ac adapter output voltage | 12 |
| Ac input frequency | 50-60 |
| Ac input voltage | 100-240 |
| Alexa support | Yes |
| Antenna | Internal |
| Antennas | 4x Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Antivirus | HomeCare |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WMS |
| Certification | FCC, IC, NCC, BSMI, IDA, RCM, JPA, JRF, VCCI, KC |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Coverage sqm | 200 |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 110 |
| Description | <p><b>Meet the Next-Gen Mesh Wi-Fi</b><br>Next-Gen AX1800 Whole Home Mesh Wi-Fi |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 2 |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall security | SPI |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz |
| Guest access | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 114 |
| LED indicators | Power |
| Max clients | 150 |
| Model name | Deco X20 |
| Mu MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Number of guest networks (2.4 ghz) | 1 |
| Number of guest networks (5 ghz) | 1 |
| Ofdma | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Pack count | 2 |
| Package depth | 240 |
| Package height | 125 |
| Package weight | 1660 |
| Package width | 314 |
| Parental control | Yes |
| Parental control | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Product colour | White |
| Product type | Mesh system |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | WPA2-PSK/WPA3/WPA-PSK |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link AX1800 Whole Home Mesh Wi-Fi 6 System, 2-Pack. Product colour: White, An |
| Sustainability compliance | Yes |
| Transmit power | FCC: <30 dBm, CE: <20 dBm (2.4 GHz), <23 dBm (5 GHz) |
| Unit box height | 0.24 |
| Unit box length | 0.32 |
| Unit box width | 0.13 |
| Unit calculated volume | 0.01086 |
| Unit calculated weight | 1.9 |
| Units in pack | 2 |
| Units per shipping box | 6 |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/deco/deco-x20/ |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 110 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 1201 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 574 |