AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €83.76
AX3000 wall-plate Wi-Fi 6 AP, up to 2976 Mbps (2402+574). 160 MHz HE160. Two GbE ports. 802.3af/at PoE. WPA3-Enterprise, 16 SSIDs, RADIUS, Captive Portal. Omada SDN. 86mm EU/US junction box compatible.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1396466 |
| DETAILS | |
| Form factor | Wall-plate |
| Frequency | 2.4/5 GHz |
| Mesh | No |
| Operating temp | 0–40 °C |
| PoE | Yes |
| Ports | 2 |
| Security | WPA3-Enterprise, WPA2-Enterprise |
| Throughput | 3000 Mbps |
| Wi-Fi | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| 2.4 | Yes |
| 5 | Yes |
| 6 | No |
| Airtime fairness (atf) | Yes |
| Antenna | Internal |
| Antennas | Internal |
| Automatic channel scanning | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Band steering | Yes |
| Bands | 2.4 - 5 |
| Category code | WAP |
| Certification | CE, RoHS |
| Dc voltage range | 12 |
| Depth | 86 |
| Description | <p><b>Match Your Room with<br>AX3000 WiFi 6</b><br>AX3000 Wall Plate WiFi 6 Acce |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 2 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 |
| Height | 42.6 |
| LED indicators | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Max users | 100 |
| Maximum data transfer rate (2.4 ghz) | 574 |
| Maximum data transfer rate (5 ghz) | 2402 |
| Model name | EAP650-Wall |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n/ |
| Number of ssid supported | 16 |
| Number of users | 100 |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 920 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Outdoor | No |
| Package depth | 139 |
| Package height | 55 |
| Package type | Box |
| Package weight | 290 |
| Package width | 127 |
| Placement | Wall |
| Product colour | White |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Quantity per pack | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Remote authentication dial in user service (radius) | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | SNMP/SSH/WPA2-Enterprise/WPA-Enterprise |
| Series | Omada |
| Series | Omada |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link Omada AX3000 Wall Plate WiFi 6 Access Point. 2.4 GHz, 5 GHz, Maximum dat |
| Unit box height | 0.05 |
| Unit box length | 0.14 |
| Unit box width | 0.13 |
| Unit calculated volume | 0.00091 |
| Unit calculated weight | 0.313 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/business-networking/wall-plate-ap/eap650-wall/ |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/business-networking/wall-plate-ap/eap650-wall/ |
| VLAN support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Width | 86 |