AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €138.19
Three-unit Wi-Fi 6 mesh system covering up to 570 sq m. Dual-band AX1500, 1201+300 Mbit/s. OFDMA, MU-MIMO, Beamforming. WPA3, parental controls. Router and AP modes. Deco app setup.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1408092 |
| DETAILS | |
| Mesh | Yes |
| Operating temp | 0–40 °C |
| PoE | No |
| Ports | 2x RJ45 per unit |
| Security | WPA3, WPA2 |
| Throughput | 1500 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna | Internal |
| Antennas | Internal |
| Apps supported | TP-Link Deco |
| Beamforming | Yes |
| Beamforming | Yes |
| Category code | WMS |
| Coverage sqm | 570 |
| Depth | 110 |
| Description | <p><b>Superior Mesh WiFi,<br>Everywhere</b><br>AX1500 Whole Home Mesh Wi-Fi 6 Sy |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Dynamic IP | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 2 |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz |
| Guest access | Yes |
| Height | 114 |
| Igmp proxy | Yes |
| Igmp snooping | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Max clients | 150 |
| Maximum coverage | 190 |
| MIMO | Yes |
| Model name | Deco X10 |
| Mu MIMO | Yes |
| Mu MIMO technology | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Number of guest networks (2.4 ghz) | 1 |
| Number of guest networks (5 ghz) | 1 |
| Ofdma | Yes |
| Operating modes | Router Mode, Access Point Mode |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Pack count | 3 |
| Parental control | Yes |
| Parental control | Yes |
| Parental control features | Bedtime,Custom profiles,Family online time ranking,Family time,Off time,Pause th |
| Port forwarding | Yes |
| Product colour | White |
| Product type | Mesh router |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | WPA/WPA2/WPA3 |
| Static IP | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 60 |
| Summary | TP-Link AX1500 Whole Home Mesh Wi-Fi 6 System. Product colour: White, Antenna ty |
| Tagged VLAN | Yes |
| Unit box height | 0.18 |
| Unit box length | 0.355 |
| Unit box width | 0.125 |
| Unit calculated volume | 0.009151 |
| Unit calculated weight | 2.25 |
| Units in pack | 3 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 6 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/deco/deco-x10/v1%20(3-pack)/ |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 110 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 300 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 1201 |