AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €62.81
Tri-band Wi-Fi 7 PCIe adapter, 6452 Mbit/s (2882+2882+688). 6 GHz band, Bluetooth 5.4. OFDMA, MU-MIMO. WPA3. High-gain antennas. Low-profile bracket included. Windows 11 x64 only.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1428274 |
| DETAILS | |
| Form factor | PCIe, full/half-height |
| Interface | PCI Express |
| Security | WPA/WPA2/WPA2-PSK/WPA3/WPA-PSK |
| Throughput | 2880 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas | 2x External high-gain |
| Bluetooth | 5.4 |
| Bluetooth header cable | Yes |
| Category code | WRA |
| Compliance certificates | BSMI/CE/Federal Communications Commission (FCC)/Industry Canada (IC)/JRF/NCC/RoH |
| Component for | PC |
| Connectivity technology | Wireless |
| Depth | 78.5 |
| Description | <p><b>Your Desktop Upgrade to Next-Gen Wi-Fi Technology</b><br><b>BE6500 Wi-Fi 7 |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz + 6 GHz |
| Height | 21.5 |
| Internal | Yes |
| Model | Archer TBE400E |
| Mounting brackets included | Yes |
| Mu MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11be/IEEE 802.11g |
| Ofdma | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Os support | Windows 11 x64 only |
| Product colour | Black |
| Quick installation guide | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link BE6500. Internal. Connectivity technology: Wireless, Host interface: PCI |
| Unit box height | 0.15 |
| Unit box length | 0.2 |
| Unit box width | 0.04 |
| Unit calculated volume | 0.0012 |
| Unit calculated weight | 0.266 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/au/home-networking/pci-adapter/archer-tbe400e/ |
| Wi fi | Yes |
| Wi fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Width | 1208 |
| Windows operating systems supported | Windows 11 x64 |
| Wlan data transfer rates supported | 11/1732/2402/2880/300/54/574/688 |