AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €55.14
Tri-band Wi-Fi 6E PCIe adapter, 5400 Mbit/s (2402+2402+574). Intel Wi-Fi 6E chipset, Bluetooth 5.2. OFDMA, MU-MIMO. Heat sink, gold-plated connectors. Magnetic antenna base. WPA3. Windows 10/11 x64.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1428275 |
| DETAILS | |
| Chipset | Intel Wi-Fi 6E |
| Interface | PCI Express |
| Security | WEP/WPA/WPA2/WPA2-PSK/WPA3/WPA-PSK |
| Throughput | 5400 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas | 2x External, magnetic base |
| Bluetooth | 5.2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth header cable | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Category code | WRA |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Component for | PC |
| Connectivity technology | Wireless |
| Depth | 120.8 |
| Description | <p><b>CONNECT YOUR PC<br>TO THE NEW FRONTIER</b><br>AXE5400 Wi-Fi 6E Bluetooth 5 |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz + 6 GHz |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Heat sink | Yes |
| Height | 21.5 |
| Internal | Yes |
| Model | Archer TXE75E |
| Mounting brackets included | Yes |
| Mu MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Ofdma | Yes |
| Operating modes | Infrastructure mode |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Os support | Windows 10/11 x64 |
| Package depth | 216.5 |
| Package height | 48.5 |
| Package weight | 480 |
| Package width | 271.5 |
| Product colour | Black/Red |
| Quick installation guide | Yes |
| Resource cd | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Summary | TP-Link AXE5400 Wi-Fi 6E Bluetooth 5.2 PCIe Adapter. Internal. Connectivity tech |
| Sustainability compliance | Yes |
| Transmitting power (fcc) | 5 GHz: 20dBm, 2.4 GHz: 20dBm, 6 GHz: 12dBm |
| Unit box height | 0.215 |
| Unit box length | 0.27 |
| Unit box width | 0.045 |
| Unit calculated volume | 0.002612 |
| Unit calculated weight | 0.5 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/pci-adapter/archer-txe75e/ |
| Wi fi | Yes |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 95.2 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64/Windows 10 Enterprise x64/Windows 10 Home x64/Windows 1 |
| Wlan data transfer rates supported | 11/1732/2402/300/54 |