AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €34.90
Tri-band Wi-Fi 6E PCIe adapter, 5400 Mbit/s (2402+2402+574). Intel Wi-Fi 6E chipset, Bluetooth 5.3. OFDMA, MU-MIMO. 2x high-gain antennas. Heat sink. WPA3. Low-profile bracket. Windows 10/11 x64.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1428276 |
| DETAILS | |
| Chipset | Intel Wi-Fi 6E |
| Form factor | PCIe, full/half-height |
| Interface | PCI Express |
| Security | WEP/WPA/WPA2/WPA2-PSK/WPA3/WPA-PSK |
| Throughput | 2402 Mbps |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
| Antenna | Yes |
| Antenna | 2x2 |
| Antenna design | External |
| Antennas | 2x External 2x2 high-gain |
| Bluetooth | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth header cable | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Category code | WRA |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Component for | PC |
| Connectivity technology | Wired |
| Depth | 21 |
| Description | <p><b>Better Performance WiFi 6E</b><br>WiFi 6E means WiFi 6 extended to the 6 G |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz + 6 GHz |
| Heat sink | Yes |
| Height | 120 |
| Internal | Yes |
| Model | ARCHER TXE72E |
| Mounting brackets included | Yes |
| Mu MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Ofdma | Yes |
| Operating modes | Infrastructure mode |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Os support | Windows 10/11 x64 |
| Package depth | 152.5 |
| Package height | 41.5 |
| Package weight | 240 |
| Package width | 201.5 |
| Product colour | Black |
| Quick installation guide | Yes |
| Resource cd | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 95 |
| Summary | TP-Link AXE5400 Wi-Fi 6E Bluetooth 5.3 PCIe Adapter. Internal. Connectivity tech |
| Sustainability compliance | Yes |
| Transmitting power (ce) | 5 GHz: 15, 2.4 GHz: 16 |
| Transmitting power (fcc) | 5 GHz: 20, 2.4 GHz: 20, 6 GHz: 12 |
| Unit box height | 0.15 |
| Unit box length | 0.205 |
| Unit box width | 0.04 |
| Unit calculated volume | 0.00123 |
| Unit calculated weight | 0.26 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/en/home-networking/pci-adapter/archer-txe72e/#overview |
| Wi fi | Yes |
| Wi fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Width | 78.5 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64/Windows 10 Enterprise x64/Windows 10 Home x64/Windows 1 |
| Wlan data transfer rates supported | 1732/2402/300/54 |