AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €16.58
AC1200 dual-band Wi-Fi 5 router with 867 Mbps (5 GHz) + 300 Mbps (2.4 GHz). 2x Fast Ethernet LAN + 1x WAN. Four 5 dBi external antennas. MU-MIMO, Beamforming. WPA2-PSK security. IPTV, IPv6, guest network, parental controls.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MERCUSYS |
| Condition | New |
| SKU | 1315203 |
| DETAILS | |
| Ports | 1 |
| Security | WEP/WPA/WPA2/WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Throughput | 867 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| 3g | No |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| 4g | No |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 5 |
| Antennas | 4 external 5 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Beamforming | Yes |
| Category code | WRO |
| Description | <p><b>Non-Stop Entertainment with Dual-Band Wi-Fi</b><br>Complying with the powe |
| Dsl WAN | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Iptv | Yes |
| Model name | AC10 |
| Mu MIMO | Yes |
| Mu MIMO technology | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Output current | 0.85 |
| Output voltage | 9 |
| Power source type | AC |
| Product colour | White |
| Product type | Tabletop router |
| Reset button | Yes |
| Sim card slot | No |
| Summary | Mercusys AC10. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), Top Wi-Fi standard: Wi-F |
| Unit box height | 0.16 |
| Unit box length | 0.23 |
| Unit box width | 0.06 |
| Unit calculated volume | 0.002624 |
| Unit calculated weight | 0.412 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 24 |
| Vendor homepage | https://www.mercusys.com/en/product/details/ac10#specifications |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wlan data transfer rate (first band) | 300 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 867 |
| Wps push button | Yes |