AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €26.80
AC1200 dual-band router with 867 Mbps (5 GHz) + 300 Mbps (2.4 GHz). Wi-Fi 5 (802.11ac). 4x Fast Ethernet LAN + 1x WAN. USB 2.0 port. 2 external antennas. SPI firewall. IPv4/IPv6. VPN passthrough. Guest network. QoS support.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1224534 |
| DETAILS | |
| Ports | 4 |
| Security | 128-bit WEP/64-bit WEP/WPA/WPA2/WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Throughput | 867 |
| VPN | PPTP, L2TP, IPSec |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas | 2 external |
| Antennas quantity | 2 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Built in processor | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Category code | WRO |
| Depth | 123.5 |
| Description | <p><b>Fast Wireless Speed with 802.11ac</b><br>TP-LINK’s Archer C50 comes with t |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dos attack prevention | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Filtering | Yes |
| Firewall | SPI |
| Firewall | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 32.1 |
| IP address filtering | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Model name | Archer C50 |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Output current | 0.85 |
| Output voltage | 9 |
| Package depth | 240 |
| Package height | 76 |
| Package weight | 670 |
| Package width | 290 |
| Port forwarding | Yes |
| Power source type | AC |
| Processor cores | 1 |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Receiver sensitivity | 5GHz: · 11a 54M: -77dBm · 11ac VHT20 MCS8: -70dBm · 11ac VHT40 MCS9: -66dBm · 11 |
| Reset button | Yes |
| Sim card slot | No |
| Stateful packet inspection (spi) | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link Archer C50. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / |
| Unit box height | 0.24 |
| Unit box length | 0.29 |
| Unit box width | 0.08 |
| Unit calculated volume | 0.006379 |
| Unit calculated weight | 0.685 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 10 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/us/products/details/cat-9_Archer-C50.html |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 182.95 |
| Wlan data transfer rate (first band) | 300 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 867 |
| Wps push button | Yes |