AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €15.35
300 Mbps single-band 2.4 GHz Wi-Fi 4 router. 4x Fast Ethernet LAN + 1x WAN. 2 external 5 dBi antennas. SPI firewall, WPA2-Enterprise. IPv4/IPv6. DHCP, DDNS, QoS, DMZ. WPS button. Guest network. Wall mountable.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1243972 |
| DETAILS | |
| Ports | 4 |
| Security | WEP/WPA/WPA2/WPA2-Enterprise/WPA-Enterprise |
| Throughput | 300 |
| VPN | PPTP, L2TP, IPSec |
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 4 |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 5 |
| Antennas | 2 external 5 dBi |
| Antennas quantity | 2 |
| Bands | Single-band (2.4 GHz) |
| Built in processor | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Category code | WRO |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 128 |
| Description | <p><b>Highlights:</b><br>- 300Mbps wireless transmission rate ideal for both ban |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dmz support | Yes |
| Dsl WAN | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Filtering | Yes |
| Firewall | SPI |
| Firewall | Yes |
| Firewall features | SPI |
| Guest access | Yes |
| Height | 35 |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| MAC operating systems supported | Yes |
| Model name | TL-WR840N |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n/IEEE 802.3/IEEE 802.3u |
| Number of guest networks (2.4 ghz) | 1 |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Output current | 0.6 |
| Output voltage | 9 |
| Package depth | 180 |
| Package height | 86 |
| Package weight | 430 |
| Package width | 265 |
| Port forwarding | Yes |
| Port triggering | Yes |
| Power source type | DC |
| Processor cores | 1 |
| Product colour | Grey/White |
| Product type | Tabletop router |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Receiver sensitivity | 270M: -68dBm@10% PER<br/> · 130M: -68dBm@10% PER<br/> · 108M: -68dBm@10% PER<br/ |
| Reset button | Yes |
| Sim card slot | No |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 70 |
| Summary | TP-Link TL-WR840N. WAN connection type: RJ-45. Wi-Fi band: Single-band (2.4 GHz) |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Unit box height | 0.085 |
| Unit box length | 0.265 |
| Unit box width | 0.18 |
| Unit calculated volume | 0.005132 |
| Unit calculated weight | 0.528 |
| Units per shipping box | 20 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| Url filtering | Yes |
| USB port | No |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/en/products/details/?categoryid=238&model=TL-WR840N |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Web based management | Yes |
| Wi fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Width | 182 |
| Windows operating systems supported | Windows 2000/Windows 2000 Professional/Windows 7 Home Basic/Windows 7 Home Basic |
| Wlan data transfer rates supported | 11/300/54 |
| Wps push button | Yes |