AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €18.15
AC600 Wireless Dual Band PCI Express Adapter. Wi-Fi speeds up to 600 Mbps (433 Mbps on 5 GHz, 200 Mbps on 2.4 GHz). MU-MIMO supported. WPA3 security. High-gain external antenna. Low-profile and full-height brackets included. Supports Windows 10/11.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1428279 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 120.8 x 78.5 x 21.5 mm |
| Form factor | PCIe |
| Interface | PCI Express |
| Security | WEP/WPA/WPA2/WPA2-PSK/WPA3/WPA-PSK |
| Throughput | 433 |
| Wi-Fi | 802.11a/b/g/n/ac |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas | 1 external high-gain |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Category code | WRA |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Component for | PC |
| Connectivity technology | Wireless |
| Depth | 78.5 |
| Description | <p><b>Upgrade Your Desktop with Advanced AC WiFi</b><br>AC600 Wireless Dual Band |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 21.5 |
| Host interface | PCI Express |
| Internal | Yes |
| Model | ARCHER T2E |
| Modulation | 16-QAM/256-QAM/64-QAM/CCK/DBPSK/DQPSK/OFDM |
| Mounting brackets included | Yes |
| Mu MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Operating modes | Infrastructure mode |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Operating temperature (t t) | 0 - 40 |
| Package depth | 152.5 |
| Package height | 41.5 |
| Package weight | 160 |
| Package width | 201.5 |
| Product colour | Black/Silver |
| Quick installation guide | Yes |
| Resource cd | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Summary | TP-Link Archer T2E. Internal. Connectivity technology: Wireless, Host interface: |
| Sustainability compliance | Yes |
| Transmitting power (ce) | 23 |
| Transmitting power (fcc) | 18 |
| Unit box height | 0.15 |
| Unit box length | 0.2 |
| Unit box width | 0.04 |
| Unit calculated volume | 0.0012 |
| Unit calculated weight | 0.18 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/au/home-networking/pci-adapter/archer-t2e/ |
| Wi fi | Yes |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 120.8 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 10 Education/Windows 10 Education x64/Windows 10 Enterprise/W |
| Wlan data transfer rates supported | 11/200/433/54 |