AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €12.55
USB dual-band Wi-Fi 5 adapter with 633 Mbps speed (433 Mbps 5 GHz + 200 Mbps 2.4 GHz). 6 dBi high-gain directional external antenna. MU-MIMO. WPA2-PSK security. Plug and play. Supports Windows 7/8/10/11.
| GENERAL | |
| Manufacturer | VENTION |
| Condition | New |
| SKU | 1447605 |
| DETAILS | |
| Interface | USB |
| Security | WPA2-PSK |
| Throughput | 633 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 |
| Antenna | External directional 6 dBi |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna direction type | Directional |
| Antenna gain level (max) | 6 |
| Bands | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Bluetooth | No |
| Category code | WRA |
| Component for | PC/Laptop |
| Connectivity technology | Wired |
| Depth | 19 |
| Description | <p><ul><li>Built-in One-Click Driver for Easy Setup</li><li>Multiple Encryption |
| Frequency range | 2.4 - 5 |
| Height | 133 |
| Host interface | USB |
| Housing material | ABS |
| Internal | No |
| Manual | Yes |
| Mobile network generation | Not supported |
| Model | KDTB0 |
| Mu MIMO | Yes |
| Mu MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Plug and play | Yes |
| Product colour | Black |
| Resource cd | Yes |
| Summary | Vention USB Wi-Fi Adapter. Connectivity technology: Wired, Host interface: USB, |
| Unit box height | 0.19 |
| Unit box length | 0.03 |
| Unit box width | 0.11 |
| Unit calculated volume | 0.000627 |
| Unit calculated weight | 0.05 |
| Units per shipping box | 1 |
| USB version | 2.0 |
| Vendor homepage | https://ventiontech.com/products/ac650-usb-wi-fi-dual-band-network-adapter-with- |
| Warranty period | 1 |
| Wi fi | Yes |
| Wi fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Width | 45 |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11/Windows 7/Windows 8 |
| Wlan data transfer rates supported | 200/433 |