New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
ASUSSKU: 1404255
ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI Motherboard (LGA1700, ATX, DDR5)
Starting from
€208.29● 5 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €252.03
From €208.29
Description
ASUS TUF GAMING Z790-PLUS WIFI motherboard built on Intel Z790 chipset for LGA 1700 processors. ATX form factor, supports DDR5 memory up to 128 GB in 4 DIMM slots (up to 7200 MHz), 4× M.2 PCIe 4.0 slots with NVMe RAID, 4× SATA III. Features 16+1 DrMOS 60A power stages, Intel 2.5 Gb Ethernet, Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.3, Realtek S1220A 7.1-ch audio, PCIe 5.0 ×16 slot, Thunderbolt 4 header. Rear I/O: 1× HDMI 2.1, 1× DisplayPort 1.4, 4× USB 3.2 Gen1, 2× USB 3.2 Gen2 Type-A, 1× USB 3.2 Gen2 Type-C, 1× USB 3.2 Gen2×2 Type-C. Aura Sync RGB, military-grade TUF components, 3× M.2 heatsinks. Warranty: 36 months.
| GENERAL | |
| Manufacturer | ASUS |
| Condition | New |
| SKU | 1404255 |
| DETAILS | |
| Chipset | Intel Z790 |
| Color | Black |
| ECC | No |
| Form factor | ATX |
| RAM slots | 4 |
| Socket | LGA 1700 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Aemp ii support | Yes |
| Ai cooling ii | Yes |
| Argb gen2 headers | 3 |
| Audio channels | 7.1 |
| Audio chip | Realtek S1220A |
| Audio snr db | 120 |
| Aura sync RGB | Yes |
| BIOS | UEFI AMI |
| BIOS size | 192 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Box dimensions | 0.36 × 0.275 × 0.07 |
| Cables included | SATA |
| Chassis fan headers | 4 |
| Chipset vendor | Intel |
| Com ports | 1 |
| CPU fan headers | 1 |
| Dimensions | 305 × 244 mm |
| Displayport ports | 1 |
| Displayport version | 1.4 |
| Dts audio | Yes |
| Esd guards | Yes |
| Ethernet controller | Intel |
| Ethernet ports | 1 |
| Ethernet speed | 2.5 Gigabit |
| HDMI ports | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| M2 interface | PCIe 4.0 |
| M2 slots | 4 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Onboard graphics | No |
| Os support | Windows 10 / Windows 11 |
| Pcb layers | 6 |
| PCIE x1 gen3 slots | 2 |
| PCIE x16 gen4 slots | 1 |
| PCIE x16 gen5 slots | 1 |
| PCIE x4 gen4 slots | 1 |
| Power connector 24pin | Yes |
| Power connector 8pin eps | 8+8 pin |
| Q latch m2 | Yes |
| Q LED | Yes |
| Q release PCIE | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Ram max | 128 GB |
| Ram speed max | 7200 |
| Ram speeds supported | 4800/5000/5200/5400/5600/5800/6000/6200/6400/6600/6800/7000/7200 MHz |
| Ram type | DDR5-SDRAM |
| RGB header | Yes |
| Safe DIMM | Yes |
| Safe slot | Yes |
| SATA ports | 4 |
| Spdif out | Yes |
| Storage interfaces | M.2, SATA III |
| Thunderbolt headers | 1 |
| Tuf languard | Yes |
| Two way ai noise cancel | Yes |
| Unbuffered | Yes |
| Unit weight | 2.17 |
| Units per shipping box | 4 |
| USB 20 headers | 2 |
| USB 32 gen1 headers | 1 |
| USB 32 gen1 typea rear | 4 |
| USB 32 gen2 headers | 1 |
| USB 32 gen2 typea rear | 2 |
| USB 32 gen2 typec rear | 1 |
| USB 32 gen2x2 typec rear | 1 |
| Vendor homepage | https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming- |
| Wifi protocols | 802.11a/b/g/n/ac/ax |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5