New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
QNAPSKU: 1309133
QNAP TS-432PXU-RP-2G — 4-Bay 1U Rack NAS, Quad-core 1.7 GHz, 2GB DDR4, 10GbE SFP+, Redundant PSU
Starting from
€1,145.76● 4 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €1,386.37
From €1,145.76
Description
The QNAP TS-432PXU-RP-2G is a 1U rackmount 4-bay NAS designed for SMB IT environments. Powered by an Annapurna Labs Alpine AL-324 ARM Cortex-A57 quad-core 1.7 GHz processor with 2 GB DDR4 RAM (expandable to 16 GB), it features two 10GbE SFP+ and two 2.5GbE RJ-45 network ports for high-bandwidth connectivity. A PCIe Gen 2 x2 slot allows adding network, SSD cache or wireless expansion cards. Supports RAID 0/1/5/6/10/JBOD, SSD caching, Qtier auto-tiering, snapshots and cloud backup via HBS. Ships with dual redundant 250W power supplies, 2× 40mm cooling fans and 4× USB 3.2 Gen1 Type-A ports. Compatible with 2.5" and 3.5" SATA II/III HDD and SSD drives. Runs QTS 5.0 operating system.
| GENERAL | |
| Manufacturer | QNAP |
| Condition | New |
| SKU | 1309133 |
| Warranty | 36 mo |
| DETAILS | |
| Color | Black |
| Drive bays | 4 |
| Form factor | 1U Rack |
| Ports | 2x 10GbE SFP+, 2x 2.5GbE RJ-45, 4x USB 3.2 Gen1 Type-A |
| RAM slots | 1 |
| Security | 256-bit AES/FIPS 140-2/HTTPS/SSH/SSL/TLS |
| Weight | 8.12 kg |
| Ac input v | 100 - 240 |
| Acl | Yes |
| Backup features | Cloud/iSCSI LUN |
| Bad block scan | Yes |
| Boxafe | Yes |
| Cooling | Active |
| CPU | Annapurna Labs Alpine AL-324 ARM Cortex-A57 Quad-core 1.7 GHz |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dimensions | 439 x 499 x 44 |
| Drive interface | SATA II / SATA III |
| Drive sizes | 2.5", 3.5" |
| Drive types | HDD & SSD |
| Ethernet speed max mbps | 10000 |
| Fan count | 2 |
| Fan size | 40 |
| Flash | 512 |
| Ftp server | Yes |
| Google workspace backup | Yes |
| Hbs backup sync | Yes |
| Hot swap | Yes |
| Hs code | 84714100 |
| Humidity pct | 5 - 95 |
| Iscsi | Yes |
| Iscsi support | Yes |
| Jumbo frames | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Max capacity | 0 TB (diskless) |
| Max ram | 16 GB |
| Microsoft365 backup | Yes |
| Network protocols | PPTP, L2TP/IPSec, OpenVPN, QBelt |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| Operating temp c | 0 - 40 |
| Os | QTS 5.0 |
| Os linux | Yes |
| Os MAC | macOS 10.10–10.15 |
| Os windows | Windows 7/8/10 |
| Os windows server | 2008 R2/2012/2012 R2/2016/2019 |
| PCIE slots | 1x PCIe Gen 2 x2 |
| Power consumption | 53.343 |
| PSU count | 2 |
| PSU redundant | Yes |
| PSU watts | 250 |
| Qtier auto tiering | Yes |
| RAID support | 0/1/5/6/10/JBOD |
| Ram | 2 GB DDR4 |
| Rj45 ports | 2 |
| SFP ports | 2 |
| Share folder protocols | CIFS/SMB |
| Smart support | Yes |
| Snapshot | Yes |
| SSD caching | Yes |
| Storage temp c | -20 - 70 |
| Supported fs | ext3/ext4/FAT32/HFS+/NTFS |
| Upnp | Yes |
| USB copy | Yes |
| USB ports | 4 |
| Vendor homepage | https://www.qnap.com/en/product/ts-432pxu-rp |
| Wake on LAN | Yes |
| Wlan adapter supported | Yes |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5