New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
QNAPSKU: 1321303
QNAP TS-832PX-4G 8-Bay NAS Tower — Quad-Core 1.7GHz, 4GB DDR4, 10GbE SFP+ & 2.5GbE
Starting from
€915.26● 2 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €1,107.46
From €915.26
Description
Energy-efficient 8-bay NAS powered by a 64-bit quad-core 1.7GHz Annapurna Labs AL324 (ARM Cortex-A57) processor with 4GB DDR4 RAM (expandable to 16GB). Features two 10GbE SFP+ and two 2.5GbE RJ45 ports for high-speed networking, one PCIe Gen 2.0 expansion slot, and three USB 3.2 Gen 1 Type-A ports. Supports RAID 0/1/5/6/10/50/60/JBOD, up to 256 snapshots, cloud storage gateways (HybridMount, VJBOD Cloud), and runs QNAP QTS 5.0. Ideal for SMB file sharing, backup, surveillance (QVR Pro), and hybrid cloud workloads. Dimensions: 329.3 × 188.2 × 279.6 mm, 6.38 kg.
| GENERAL | |
| Manufacturer | QNAP |
| Condition | New |
| SKU | 1321303 |
| Warranty | 24 mo |
| DETAILS | |
| Color | Aluminium/Black |
| Drive bays | 8 |
| Form factor | Tower |
| Ports | 2× 10GbE SFP+, 2× 2.5GbE RJ45, 3× USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Power | 250 W |
| RAM slots | 1 |
| Weight | 6.38 kg |
| Ac input frequency | 50–60 Hz |
| Ac input voltage | 100–240 V |
| Backup features | Cloud/iSCSI LUN/USB drive |
| Bittorrent client | Yes |
| Cooling | Active |
| CPU | Annapurna Labs AL324 (ARM Cortex-A57), Quad-core 1.7GHz |
| Ddns | Yes |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dimensions | 329.3 × 188.2 × 279.6 mm |
| Drive interface | Serial ATA III |
| Drive sizes | 2.5"/3.5" |
| Expansion enclosures | TR-004, TR-002, TL-D800C, TL-D400S, TL-D800S |
| Fan diameter | 120 mm (×1), 60 mm (×2) |
| Fans | 3 |
| File systems | ext3/ext4/FAT32/HFS+ |
| Flash memory | 512 |
| Ftp server | Yes |
| Hot swap | Yes |
| Hs code | 84714100 |
| Humidity | 5–95% RH |
| Iscsi support | Yes |
| Jumbo frames | Yes |
| Kensington lock | Yes |
| LAN ports rj45 | 2 |
| LAN speeds | 100/1000/2500/10000 Mbps |
| LED indicators | HDD/LAN/Status/System/USB |
| Link aggregation | Yes |
| Management protocols | SNMP |
| Max ram | 16 GB |
| Noise db | 19.6 |
| Os | QNAP QTS 5.0 |
| Os support linux | CentOS 7.0 / Ubuntu 14.04 |
| Os support MAC | macOS 10.0–10.15.3 |
| Os support windows | Windows Server 2008R2/2012/2012R2/2016/2019 |
| PCIE gen | 2.0 |
| PCIE slots | 1 |
| Power consumption sleep | 27.95 |
| Power consumption typical | 50.86 |
| PSU location | Built-in |
| Qvr pro | Yes |
| RAID levels | 0/1/5/6/10/50/60/JBOD |
| RAID support | Yes |
| Ram | 4 GB DDR4-2400 |
| Remote admin | 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, SNMP, SSH |
| SFP ports | 2 |
| Smart support | Yes |
| Snapshot support | Yes |
| Snapshots max | 256 |
| Supported drive types | HDD & SSD |
| Temp operating | 0–40 °C |
| Temp storage | −20–70 °C |
| Upnp | Yes |
| USB ports | 3 |
| Vendor homepage | https://www.qnap.com/en/product/ts-832px |
| Wake on LAN | Yes |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5