AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €1,584.23
The QNAP TS-873A is a high-performance 8-bay NAS powered by AMD Ryzen Embedded V1500B quad-core 2.2 GHz processor with 8GB DDR4 RAM (expandable to 64GB ECC). Features two 2.5GbE ports, two PCIe Gen 3 x4 slots for expansion cards (10GbE, GPU, Fibre Channel), two M.2 NVMe SSD slots for caching or Qtier auto-tiering, and USB 3.2 Gen 2 connectivity. Supports QTS and ZFS-based QuTS hero OS. Ideal for SMB storage, virtualization, video surveillance and backup workloads.
| GENERAL | |
| Manufacturer | QNAP |
| Condition | New |
| SKU | 1331047 |
| Warranty | 36 mo |
| DETAILS | |
| Drive bays | 8 |
| Form factor | Tower |
| Ports | 2x 2.5GbE RJ-45, 3x USB 3.2 Gen2 Type-A, 1x USB 3.2 Gen1 Type-C |
| RAM slots | 2 |
| Weight | 6760 g |
| Ac input frequency | 50-60 Hz |
| Ac input voltage | 100-240V |
| Backup features | Cloud/iSCSI LUN |
| Chassis color | Black |
| Cooling | Active |
| CPU | AMD Ryzen Embedded V1500B |
| Depth | 279.6 |
| DHCP server | Yes |
| ECC support | Yes |
| Ethernet ports | 2 |
| Ethernet speeds | 100/1000/2500 Mbps |
| Fan diameter 1 | 120 |
| Fan diameter 2 | 60 |
| Fans | 3 |
| Height | 188.2 |
| Hot swap | Yes |
| Iscsi support | Yes |
| Jumbo frames | Yes |
| Kensington lock | Yes |
| LED indicators | HDD/Power/SSD/Status/USB |
| M2 slot type | PCIe NVMe |
| M2 slots | 2 |
| Max capacity | 64GB DDR4 ECC |
| Noise db | 23 |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| Os | QNAP QTS 5.0.0 / QuTS hero (ZFS) |
| Os linux | Yes |
| Os MAC | macOS 10.10 Yosemite+ |
| Os windows | Windows 7/8/10 |
| Os windows server | Server 2008 R2 / 2012 / 2012 R2 / 2016 / 2019 |
| PCIE slot type | Gen 3 x4 |
| PCIE slots | 2 |
| Power HDD standby | 25.668 |
| Power typical | 54.067 |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Ryzen Embedded |
| Processor frequency | 2.2 |
| Processor generation | AMD Ryzen Embedded V1000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | V1500B |
| Processor threads | 8 |
| PSU location | Built-in |
| PSU watts | 250 |
| RAID support | 0/1/5/6/10/50/60/JBOD |
| Ram | 8GB DDR4 |
| Ram max | 64 |
| Ram type | DDR4 |
| Storage interface | SATA III |
| Supported drive sizes | 2.5"/3.5"/M.2 |
| Supported drive types | HDD & SSD |
| Supported filesystems | exFAT/ext3/ext4/FAT32/HFS+/NTFS |
| USB gen1 type c | 1 |
| USB gen2 type a | 3 |
| Vendor homepage | https://www.qnap.com/en/product/ts-873a |
| Wake on LAN | Yes |
| Width | 329.3 |