New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
QNAPSKU: 1376838
QNAP TS-233 2-Bay NAS Tower
Starting from
€224.58● 16 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €271.74
From €224.58
Description
QNAP TS-233 is a 2-bay NAS Tower powered by an ARM Cortex-A55 quad-core 2.0 GHz processor with a built-in NPU for AI-powered face and object recognition. Features 2 GB DDR4 RAM (non-expandable), 1× Gigabit LAN port, 3× USB ports (2× USB 2.0 + 1× USB 3.2 Gen 1), supports 2.5″/3.5″ SATA II/III HDDs and SSDs, RAID 0/1/JBOD, AES-256 hardware encryption, and runs QNAP QTS 5.0. Ideal for home users and small offices needing a private cloud, multimedia centre, backup solution, and Docker container host. Dimensions: 188 × 90 × 156 mm, weight 1.11 kg, external 65 W PSU.
| GENERAL | |
| Manufacturer | QNAP |
| Condition | New |
| SKU | 1376838 |
| Warranty | 24 mo |
| DETAILS | |
| Drive bays | 2 |
| Drive bays | 2 |
| Form factor | Tower |
| Operating temp | 0–40 °C |
| Ports | 1× GbE RJ-45 |
| Security | 802.1x RADIUS / FIPS 140-2 / HTTPS / SSH |
| VPN | PPTP / L2TP/IPSec / OpenVPN / WireGuard / QBelt |
| Weight | 1.11 kg |
| Ac input | 100–240 V, 50–60 Hz |
| Backup features | Cloud / iSCSI LUN / USB drive / Time Machine / NetBak / Hybrid Backup Sync |
| Colour | White |
| Cooling | Active (1× 80 mm fan) |
| CPU | ARM Cortex-A55 quad-core 2.0 GHz |
| CPU architecture | ARM Cortex-A55 |
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 2 |
| CPU npu | Yes |
| Ddns | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dimensions | 188 × 90 × 156 |
| Disk roaming | Yes |
| Docker | Yes |
| Drive interface | SATA II / SATA III (6 Gb/s) |
| Drive sizes | 2.5/3.5 |
| Drive types | HDD & SSD |
| Encryption | AES-256 hardware (AES-NI) |
| File systems | exFAT/ext3/ext4/FAT32/HFS+/NTFS |
| Flash | 4000 |
| Hot swap | Yes |
| Humidity | 5–95% RH (non-condensing) |
| Ipv6 | Yes |
| Iscsi | Yes |
| Jumbo frames | Yes |
| LAN ports | 1 |
| LAN speed | 10/100/1000 Mbps |
| LAN type | GbE RJ-45 |
| Max capacity | 2× SATA II/III 2.5"/3.5" |
| Os | QNAP QTS 5.0 |
| Power sleep | 3.43 |
| Power typical | 10.81 |
| PSU location | External |
| PSU watts | 65 |
| RAID hot spare | Yes |
| RAID levels | 0/1/JBOD |
| RAID online expansion | Yes |
| RAID online migration | Yes |
| RAID support | 0/1/JBOD |
| Ram | 2 GB |
| Ram | 2 |
| Ram expandable | No |
| Storage temp | -20–70 °C |
| USB 2 ports | 2 |
| USB 3 ports | 1 |
| USB 3 type | USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB copy | Yes |
| Vendor homepage | https://www.qnap.com/en/product/ts-233/ |
| Wake on LAN | Yes |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5