New
Grade A Certified
Tested & Inspected
Secure Packaging
QNAPSKU: 1436416
QNAP TS-632X-4G 6-Bay NAS Tower with 10GbE SFP+
Starting from
€633.90● 2 in stock
excl. VAT · incl. VAT: €767.02
From €633.90
Description
The QNAP TS-632X-4G is a 6-bay tower NAS powered by an AnnapurnaLabs Alpine AL-524 quad-core 2.0 GHz processor with 4 GB DDR4 RAM (expandable to 16 GB, ECC supported). Features dual 10GbE SFP+ ports and dual 2.5GbE RJ-45 ports for high-speed networking. PCIe Gen 3 x4 expansion slot allows adding M.2 SSD or additional NIC cards. Supports HDD and SSD drives in 2.5"/3.5" bays with RAID 0/1/5/6/10/50/JBOD, hot-swap, and online RAID migration. Two USB 3.2 Gen 1 Type-A ports with One Touch Copy. Runs QNAP QTS 5.1 with Docker/Container Station support, snapshot protection, and cloud backup. Ideal for SMB file sharing, backup, and video surveillance with 8,000+ IP camera support.
| GENERAL | |
| Manufacturer | QNAP |
| Condition | New |
| SKU | 1436416 |
| Warranty | 36 mo |
| DETAILS | |
| Drive bays | 6 |
| Drive bays | 6 |
| ECC | Yes |
| Form factor | Tower |
| Operating temp | 0–40 °C |
| Ports | 2x 2.5GbE RJ-45, 2x 10GbE SFP+ |
| RAM slots | 1 |
| Weight | 2.5 kg |
| Acl support | Yes |
| Ai drive health | ULINK DA Drive Analyzer |
| Auto rebuild | Yes |
| Backup features | Cloud/USB drive |
| Cable lock | Kensington |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Colour | Black |
| Container station | Yes |
| Cooling type | Active |
| CPU | AnnapurnaLabs Alpine AL-524 quad-core 2.0 GHz |
| CPU cores | 4 |
| CPU family | Alpine |
| CPU frequency | 2.0 GHz |
| CPU manufacturer | Annapurna Labs |
| Ddns support | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dimensions | 235 x 165 x 226.5 (W x D x H) |
| Disk roaming | Yes |
| Docker support | Yes |
| Drive interfaces | SATA I/II/III |
| Drive sizes | 2.5"/3.5" |
| Drive types | HDD & SSD |
| Ethernet rj45 ports | 2 |
| Ethernet rj45 speed | 100/1000/2500 Mbps |
| Fan diameter | 90 |
| Fans | 2 |
| File systems | ext3/ext4/FAT32/HFS+/NTFS |
| Flash memory | 512 |
| Ftp server | Yes |
| Hot spare | Yes |
| Hot swap | Yes |
| Input voltage | 100-240 V |
| Iscsi support | Yes |
| Jumbo frames | Yes |
| LED indicators | HDD/LAN/Power/Status/USB |
| Max capacity | N/A (drive-dependent) |
| Max clients | 4096 |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| Operating humidity | 5–95% RH |
| Operating system | QNAP QTS 5.1 |
| Os linux | Yes |
| Os MAC | macOS 10.10–14.0 |
| Os win | Windows 7/8/10/11 |
| Output voltage | 12 V |
| Package weight g | 4960 |
| Packaging type | Box |
| PCIE slots | 1x PCIe Gen 3 x4 |
| Port trunking | Yes |
| Protocols | IPv4, IPv6, SMB Multichannel, Port Trunking |
| PSU type | External adapter |
| PSU watts | 120 |
| RAID support | 0/1/5/6/10/50/JBOD |
| Ram | 4 GB |
| Ram max | 16 GB |
| Ram type | DDR4 SO-DIMM |
| Ransomware protection | Snapshot-based |
| SFP ports | 2 |
| SFP speed | 10 GbE |
| Smart support | Yes |
| Smb multichannel | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Storage temp | -20 – 70 °C |
| Supported IP cameras | 8000+ |
| Units per shipping box | 2 |
| USB ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps) |
| Wake on LAN | Yes |
You may also need
AXIS1231749
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
MICROSOFT1428613
Microsoft Windows Server 2025 CAL OEM 5 User CALs English DVD (EP2-25279)
EditionStandard
License typeOEM
Client licenses5 Clt
Version year2025
DELL1435328
Dell 3.5" LFF HDD Bay Blank Filler for PowerEdge Gen13-16 (F3F7V)
Form factorLFF
Weight lbs1.5
Drive bay size3.5"
Dust protectionYes
SUPERMICRO1430642
Supermicro 2.5" SFF Hot-Swap Drive Tray SAS/SATA/NVMe Tool-Less Gen5.5 (MCP-220-00188-0B)
Form factorSFF
Hot swapYes
Tool lessYes
GenerationGen 5.5