AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €416.57
AMD Radeon RX 9060 XT GPU with 8GB GDDR6 128-bit memory. 2048 stream processors, 32 compute units, 2700 MHz gaming / 3290 MHz boost. PCIe 5.0 x16. TDP 170W. Outputs: 2x HDMI, 1x DisplayPort 2.1a. FreeSync, DirectX 12. Dual-fan cooling.
| GENERAL | |
| Manufacturer | SAPPHIRE |
| Condition | New |
| SKU | 1440745 |
| DETAILS | |
| Frequency | 2700 MHz |
| Interface | PCI Express x16 5.0 |
| Memory bus | 128 bit |
| TDP | 450 W |
| VRAM | 8 GB |
| Ai accelerators | 64 |
| Amd freesync | Yes |
| Boost frequency | 3290 MHz |
| Category code | VGP |
| Compute units | 32 |
| Compute units | 32 |
| Cooling slots | 2 |
| Cooling technology | Sapphire Dual-X |
| Cooling type | Active |
| Cuda cores | 2048 |
| Data transfer rate | 20 |
| Depth | 124 |
| Directx | 12 |
| Directx version | 12.0 |
| Displayport version | 2.1a |
| DP count | 1 |
| Dual link dvi | No |
| Fan count | 2 |
| Freesync | Yes |
| Graphics processor | Radeon RX 9060 XT |
| Graphics processor family | AMD |
| HDMI count | 2 |
| Height | 46.1 |
| Length | 244 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum displays per videocard | 3 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 |
| Model | PULSE 11350-04-20G |
| Number of slots | 2 |
| Opengl version | 4.6 |
| Outputs | 2x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 2.1a |
| Package type | Box |
| Power consumption (typical) | 170 |
| Processor boost clock speed | 3290 |
| Processor boost clock speed (gaming mode) | 2700 |
| Product colour | Black |
| Product net weight | 0.7 |
| Ray accelerators | 32 |
| Ray accelerators | 32 |
| Stream processors | 2048 |
| Summary | Sapphire PULSE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G Graphics Card - 8GB GDDR6, 128bit, |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Tv tuner integrated | No |
| Unit box height | 0.165 |
| Unit box length | 0.085 |
| Unit box width | 0.285 |
| Unit calculated volume | 0.0050622 |
| Unit calculated weight | 1.025 |
| Units per shipping box | 10 |
| Vendor homepage | www.sapphiretech.com/en/consumer/pulse-radeon-rx-9060-xt-8g-gddr6 |
| Vram type | GDDR6 |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64/Windows 11 x64 |