AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €267.51
MikroTik RB1100AHx4 is a 1U rack-mountable 13-port Gigabit Ethernet router with 7.5Gbps throughput. Features quad-core 1.4GHz CPU, 1GB RAM, 128MB Flash, dual redundant PSU (AC/DC/-48V), RS232 serial port, IPsec HW acceleration (2.2Gbps AES128). RouterOS. Operating temperature -40 to 70°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1304660 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 444x148x47 mm |
| Form factor | 1U Rackmount |
| Ports | 13 |
| Power | 20 W |
| Throughput | 10/100/1000 Mbps |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| Ac input voltage | 100 - 240 |
| Antenna | Not supported |
| Built in processor | Yes |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Category code | ROU |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| CPU | 1.4GHz quad-core Annapurna Alpine AL21400 |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 148 |
| Description | <p>Introducing RB1100AHx4, 13x Gigabit Ethernet ports Router, powered by Annapur |
| Dsl WAN | No |
| Dual PSU | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Flash | 128 |
| Flash memory | 128 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 47 |
| Internal memory | 1000 |
| IP address filtering | Yes |
| Ipsec hw | Yes |
| LED indicators | Activity/Fault |
| Operating system installed | RouterOS |
| Operating temperature | -40 to 70°C |
| Operating temperature (t t) | -40 - 70 |
| Os | RouterOS |
| Power consumption (typical) | 20 |
| Power over ethernet (poe) | Yes |
| Power source type | AC,DC,PoE |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1400 |
| Processor model | Annapurna Labs Alpine AL21400 |
| Product colour | Stainless steel |
| Product model code | RB1100AHx4 |
| Rack capacity | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Ram | 1000 |
| Rs 232 ports | 1 |
| Rs232 | Yes |
| Sim card slot | No |
| Storage media | Flash |
| Summary | Mikrotik RB1100AHx4. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Cabling technolo |
| Temperature monitoring | Yes |
| Throughput | 7.5 |
| Unit box height | 0.06 |
| Unit box length | 0.47 |
| Unit box width | 0.23 |
| Unit calculated volume | 0.006486 |
| Unit calculated weight | 1.8 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/rb1100ahx4#fndtn-specifications |
| Voltage monitoring | Yes |
| Web based management | Yes |
| Width | 444 |