AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €404.37
MikroTik CCR2004-16G-2S+ is a 1U rackmount cloud core router with 16x Gigabit Ethernet ports and 2x SFP+ 10G slots. Powered by quad-core 1.7GHz ARMv8-A Cortex-A57 CPU with 4GB DDR4 RAM. Dual redundant PSU, active cooling, 48W typical. Best single-core performance per watt in the CCR series. Operating temperature -20 to 60°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1344459 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 443x210x44 mm |
| Form factor | 1U Rackmount |
| Ports | 16 |
| Power | 48 W |
| Throughput | 10/100/1000 Mbps |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| Ac input frequency | 50 - 60 |
| Ac input voltage | 100 - 240 |
| Built in processor | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Category code | ROU |
| Certification | CE, EAC, ROHS |
| Compliance certificates | RoHS |
| CPU | 1.7GHz quad-core ARMv8-A Cortex-A57 |
| Depth | 44 |
| Description | <p>Like the other models in CCR2004 series, this CCR also features the Annapurna |
| Dsl WAN | No |
| Dual PSU | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Flash | 128 |
| Flash memory | 128 |
| Full duplex | Yes |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 210 |
| Input current | 0.9 |
| Internal memory | 4096 |
| Internal memory type | DDR4 |
| Mean time between failures (mtbf) | 200000 |
| Mtbf h | 200000 |
| Operating temperature | -20 to 60°C |
| Operating temperature (t t) | -20 - 60 |
| Os | RouterOS |
| Power consumption (typical) | 48 |
| Power source type | AC |
| Processor frequency | 1700 |
| Processor manufacturer | Annapurna Labs |
| Product colour | White |
| Product model code | CCR2004-16G-2S+ |
| Rack capacity | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Ram | 4096 |
| Ram type | DDR4 |
| SFP module slots quantity | 2 |
| SFP plus ports | 2 |
| Sim card slot | No |
| Summary | Mikrotik CCR2004-16G-2S+. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Cabling tec |
| Temperature monitoring | Yes |
| Unit box height | 0.055 |
| Unit box length | 0.47 |
| Unit box width | 0.29 |
| Unit calculated volume | 0.007496 |
| Unit calculated weight | 2.63 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/ccr2004_16g_2s_#fndtn-specifications |
| Voltage monitoring | Yes |
| Width | 443 |