AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €118.82
Ubiquiti UISP Router is a fanless GbE PoE router for WISP/MicroPoP applications with 8x GbE RJ45 (27V passive PoE, 110W total) and 1x SFP 1G port. 880MHz MIPS CPU, 512MB RAM/Flash. Wall-mountable, UISP app managed, Bluetooth setup. Operating temperature -10 to 50°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | UBIQUITI |
| Condition | New |
| SKU | 1370816 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 210.4x95x29 mm |
| PoE | Yes |
| PoE budget | 110 W |
| Ports | 8 |
| Power | 10 W |
| Throughput | 1000 Mbps |
| Wi-Fi | No |
| 3g/4g USB modem compatibility | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Category code | ROU |
| Certification | CE, FCC, IC |
| CPU | 880MHz MIPS 1004Kc |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 95 |
| Description | <p><b>Gigabit PoE router for MicroPoP applications.</b><br><br>Ideal for wireles |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet WAN | Yes |
| Fanless | Yes |
| Flash | 512 |
| Flash memory | 512 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 29 |
| Installed SFP modules quantity | 1 |
| Internal memory | 512 |
| LED indicators | Activity/LAN/Link/PoE/Power/Speed/WAN/WLAN |
| Manual | Yes |
| Operating relative humidity (h h) | 5 - 95 |
| Operating temperature | -10 to 50°C |
| Operating temperature (t t) | -10 - 50 |
| Outdoor | No |
| Output current | 4.4 |
| Output voltage | 24 - 28 |
| POE voltage | 27V passive |
| Power consumption (typical) | 10 |
| Power over ethernet (poe) | Yes |
| Power over ethernet (poe) ports quantity | 8 |
| Power source type | DC,PoE |
| Processor frequency | 880 |
| Processor model | MIPS 1004Kc |
| Product colour | White |
| Quick start guide | Yes |
| Ram | 512 |
| SFP ports | 1 |
| SFP WAN | Yes |
| Sim card slot | No |
| Summary | Ubiquiti UISP Router. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Cabling technol |
| Unit box height | 0.13 |
| Unit box length | 0.235 |
| Unit box width | 0.125 |
| Unit calculated volume | 0.004652 |
| Unit calculated weight | 1.57 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 6 |
| Vendor homepage | https://eu.store.ui.com/collections/routing-switching/products/uisp-router?_pos= |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 600 |
| Width | 210.4 |