AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €474.62
Two-unit tri-band Wi-Fi 6E mesh system, up to 5400 Mbit/s (574+2402+2402). Coverage up to 500 sq m. 1x 2.5 GbE + 2x Gigabit ports per unit. AI-Driven Mesh, 200 devices. WPA3, HomeShield, parental controls.
| GENERAL | |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Condition | New |
| SKU | 1428262 |
| DETAILS | |
| Mesh | Yes |
| Operating temp | 0–40 °C |
| PoE | No |
| Ports | 1x 2.5 GbE + 2x Gigabit per unit |
| Security | WPA3, WPA2-PSK |
| Throughput | 5400 Mbit/s |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E |
| Ac adapter included | Yes |
| Ac adapter output voltage | 12 |
| Ac input frequency | 50 - 60 |
| Ac input voltage | 100 - 240 |
| Antenna | Internal |
| Antennas | 4x Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Apps supported | TP-Link Deco |
| Beamforming | Yes |
| Beamforming | Yes |
| Built in processor | Yes |
| Category code | WMS |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Coverage sqm | 500 |
| CPU cores | 4 |
| CPU freq | 1.7 GHz |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 105 |
| Description | <p><b>Faster, Stronger, Better</b><br>AXE5400 Tri-Band Mesh WiFi 6E System<br><b |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dynamic DNS (ddns) | Yes |
| Dynamic IP | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 3 |
| Ethernet WAN | Yes |
| Firewall security | SPI Firewall |
| Frequency bands | 2.4 GHz + 5 GHz + 6 GHz |
| Guest access | Yes |
| Height | 169 |
| Igmp proxy | Yes |
| Igmp snooping | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Max clients | 200 |
| Maximum coverage | 500 |
| MIMO | Yes |
| Model | DECO XE75 PRO |
| Mu MIMO | Yes |
| Mu MIMO technology | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Number of guest networks (2.4 ghz) | 1 |
| Number of guest networks (5 ghz) | 1 |
| Operating relative humidity (h h) | 10 - 90 |
| Pack count | 2 |
| Package depth | 305.5 |
| Package height | 124 |
| Package weight | 1920 |
| Package width | 276.5 |
| Parental control | Yes |
| Parental control | Yes |
| Parental control features | Bedtime,Custom profiles,Pause the Internet,Time rewards,Content filter,Family ti |
| Point to point protocol over ethernet (pppoe) | Yes |
| Port forwarding | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Processor frequency | 1.7 |
| Product colour | White |
| Product type | Mesh system |
| Quality of service (qos) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | WPA/WPA2-PSK/WPA3 |
| Static IP | Yes |
| Storage relative humidity (h h) | 5 - 90 |
| Storage temperature (t t) | -40 - 60 |
| Summary | TP-Link AXE5400 Whole Home Mesh Wi-Fi 6E System(Tri-Band). Product colour: White |
| Supported network protocols (ipv6) | Y |
| Tagged VLAN | Yes |
| Transmit power | FCC: <30 dBm (2.4 GHz), <30 dBm (5 GHz), <30 dBm (6 GHz), CE: <20 dBm (2.4 GHz), |
| Unit box height | 0.24 |
| Unit box length | 0.235 |
| Unit box width | 0.115 |
| Unit calculated volume | 0.006486 |
| Unit calculated weight | 1.82 |
| Units in pack | 2 |
| Units per shipping box | 1 |
| Universal plug and play (upnp) | Yes |
| Vendor homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/deco/deco-xe75-pro/ |
| Wi fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Width | 105 |
| Wireless distribution system (wds) bridge | Yes |
| Wlan data transfer rate (first band) | 574 |
| Wlan data transfer rate (second band) | 2402 |
| Wlan data transfer rate (third band) | 2402 |