Lian Li UNI FAN SL Wireless 120 Reverse Blade – 120mm Case Fan, White
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €26.64
Description
The Lian Li UNI FAN SL Wireless 120 (Reverse Blade, White) is a 120mm case fan featuring a 2.4 GHz wireless controller for completely cable-free RGB lighting and fan speed control via L-Connect 3 software. Built with a Fluid Dynamic Bearing (FDB) for long-term reliability, it reaches up to 2000 RPM with 64 CFM airflow and only 31 dB(A) noise at full speed. The interlocking UNIFAN system eliminates individual fan cables — daisy-chain up to 4 fans per connector. Reverse-blade design lets you choose optimal airflow direction. Features 40 addressable LEDs in two independent light zones for duo-zoned ARGB effects. PWM 4-pin connector, 5–12V operation, 1.8W typical power draw. Compatible with Lian Li Strimer Wireless and the L-Wireless Controller (sold separately, required for wireless use).
| GENERAL | |
| Manufacturer | LIAN LI |
| Condition | New |
| SKU | 1424997 |
| DETAILS | |
| Bearing | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Color | White |
| Connector | 4-pin PWM |
| Power | 1.8 W |
| PWM | Yes |
| Size | 120 x 124.5 x 28 mm |
| Weight | 0.29 kg |
| Airflow cfm | 64 |
| Fan diameter | 120 |
| Fans in pack | 1 |
| LED | Yes |
| LED color | Multi / ARGB |
| LED count | 40 |
| Material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Max pressure mmh2o | 2.07 |
| Noise dba | 31 |
| Reverse blade | Yes |
| Software | L-Connect 3 |
| Speed max RPM | 2000 |
| Speed min RPM | 400 |
| Voltage v | 5–12 |
| Wireless | Yes |
| Wireless protocol | 2.4 GHz |