AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €39.19
MikroTik micro access point. 2.4GHz 802.11b/g/n dual-chain, 2x Fast Ethernet, USB 2.0, passive PoE, PoE injector output on port 2 (500mA), 16MB flash, 64MB RAM, RouterOS. Compact 68x68x19mm.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1213797 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 68x68x19mm |
| Frequency | 2.4 GHz |
| PoE | Yes |
| Throughput | 300 Mbit/s |
| Wi-Fi | IEEE 802.11b/g/n |
| 2.4 | Yes |
| 5 | No |
| Ac adapter included | Yes |
| Antenna gain | 1.2 dBi |
| Antenna gain level (max) | 1.2 |
| Auto mdi/mdi x | Yes |
| Built in processor | Yes |
| Cables included | USB |
| Category code | WAP |
| Colour | Black/White |
| Dc in jack | Yes |
| Depth | 68 |
| Description | <p>The mAP (micro Access Point) is a tiny size wireless Dual-Chain 2.4GHz Access |
| Ethernet LAN (rj 45) ports | 2 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 |
| Ethernet ports | 2 |
| Flash | 16 MB |
| Flash memory | 16 |
| Harmonized system (hs) code | 85176990 |
| Height | 19 |
| Internal | No |
| Internal memory | 64 |
| LED indicators | Yes |
| Model name | mAP // RBmAP2nD |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n/IEEE 802.3af/IEEE 802.3at |
| Operating relative humidity (h h) | -10 - 70 |
| Operating system installed | Linux |
| Os | RouterOS |
| Output current | 0.8 |
| Output voltage | 24 |
| Placement | Table |
| POE out | Port 2, 500mA |
| Product colour | Black/White |
| Ram | 64 MB |
| Summary | Mikrotik mAP. 2.4 GHz, Ethernet LAN data rates: 10,100 Mbit/s. Power over Ethern |
| Unit box height | 0.055 |
| Unit box length | 0.175 |
| Unit box width | 0.075 |
| Unit calculated volume | 0.001057 |
| Unit calculated weight | 0.267 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 20 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-B |
| USB ports | 1 |
| USB type | USB Type-B |
| Vendor homepage | https://mikrotik.com/product/RBmAP2nD |
| Width | 68 |