AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €23.04
Dahua ePoE converter for long-distance IP camera transmission over coaxial cable (RG59): up to 1000m at 10Mbps or 400m at 100Mbps. One RJ-45 10/100Mbps port + one BNC port. Supports IEEE802.3/802.3u. MDI/MDIX auto-adaption. Operating range -40°C to +60°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | DAHUA |
| Condition | New |
| SKU | 1229533 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 56mm×27mm×21mm |
| Operating temp | -40 to +60°C |
| Ports | 1x RJ-45 10/100Mbps + 1x BNC |
| Throughput | 10/100Mbps |
| Weight | 0.028 kg |
| Bnc ports | 1 |
| Cable type | RG59 Coaxial |
| Description | <p>The ePoE technology of Dahua adopts advanced 2D-PAM3 coding modulation from p |
| Max distance 100m | 400 m |
| Max distance 10m | 1000 m |
| Max range 100mbps | 400m |
| Max range 10mbps | 1000m |
| Mdi mdix | Yes |
| Power over coax | Yes |
| Rj45 ports | 1 |
| Standards | IEEE802.3, IEEE802.3u |
| Technology | ePoE |
| Temp max | 60°C |
| Temp min | -40°C |
| Unit box height | 0.027 |
| Unit box length | 0.189 |
| Unit box width | 0.132 |
| Unit calculated volume | 0.0006736 |
| Unit calculated weight | 0.088 |
| Units per shipping box | 1 |