AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €54.21
Dahua LR1002-1EC-V3 Single-Port Long Reach Ethernet over Coax Extender (receiver). Supports IEEE 802.3/802.3u standards. Features 1x RJ45 10/100Mbps and 1x BNC port. Supports RG59 coaxial cable up to 400m at 100Mbps or 1000m at 10Mbps. MDI/MDIX auto-adaptation and long-range PoE power supply via coaxial cable.
| GENERAL | |
| Manufacturer | DAHUA |
| Condition | New |
| SKU | 1405038 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 79 × 52 × 23 mm |
| PoE | Yes |
| Ports | 2 |
| Throughput | 10/100 Mbps |
| Weight | 0.061 kg |
| Weight | 61 g |
| Bnc ports | 1 |
| Coax cable | RG59 |
| Coax connector | BNC |
| Coax range 100mbps | 400 |
| Coax range 10mbps | 1000 |
| Coax type | RG59 |
| Eoc role | receiver |
| Ieee standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Max range 100mbps | 400 m |
| Max range 10mbps | 1000 m |
| Mdi mdix | Yes |
| Model | LR1002-1EC-V3 |
| Pair device mpn | LR1002-1ET |
| POE delivery via | coaxial cable (lines 1,2,3,6) |
| Ports bnc | 1 |
| Ports rj45 | 1 |
| Product net weight | 0.061 |
| Rj45 ports | 1 |
| Role | EoC Receiver |
| Unit box height | 0.08 |
| Unit box length | 0.115 |
| Unit box width | 0.08 |
| Unit calculated volume | 0.0007944 |
| Unit calculated weight | 0.083 |
| Units per pallet | 0 |
| Units per shipping box | 60 |
| Vendor homepage | www.dahuasecurity.com/ceen/products/All-Products/Transmission/Accessories/Ethern |