AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €54.21
Dahua LR1002-1ET-V3 Single-Port Long Reach Ethernet over Coax Extender (transmitter). Supports IEEE 802.3/802.3u standards. Features 1x RJ45 10/100Mbps and 1x BNC port. Supports RG59 coaxial cable up to 400m at 100Mbps or 1000m at 10Mbps. Operating temperature -30°C to 65°C.
| GENERAL | |
| Manufacturer | DAHUA |
| Condition | New |
| SKU | 1407002 |
| DETAILS | |
| Color | White |
| Dimensions | 79 × 52 × 23 mm |
| Operating temp | –30°C to +65°C |
| Throughput | 10/100 Mbps |
| Weight | 0.061 kg |
| Weight | 61 g |
| Coax cable type | RG59 |
| Coax range 100mbps | 400 |
| Coax range 10mbps | 1000 |
| Coax type | RG59 |
| Device role | transmitter |
| Ethernet speed | 10/100 Mbps |
| Max distance 100mbps | 400 m |
| Max distance 10mbps | 1000 m |
| Mdi mdix | Yes |
| Operating temperature | -30°C to 65°C |
| Paired receiver | LR1002-1EC |
| POE lines | 1, 2, 3, 6 |
| POE passthrough | Yes |
| Ports bnc | 1 |
| Ports rj45 | 1 |
| Role | EoC Transmitter |
| Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Unit box height | 0.08 |
| Unit box length | 0.115 |
| Unit box width | 0.08 |
| Unit calculated volume m3 | 0.000736 |
| Unit calculated weight | 0.12 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | www.dahuasecurity.com/ceen/products/All-Products/Transmission/Accessories/Ethern |