AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €10.41
The GPEN11 is a wall-mountable power injector designed as a key component of MikroTik's GPEN (Gigabit Passive Ethernet Network) concept. It delivers Power over Ethernet (PoE) to connected uplink devices, features two Gigabit Ethernet ports, supports 12-57V DC input, and is designed as a cost-effective alternative to GPON installations.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1264501 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 125x115x30 mm |
| Ports | 2 |
| Weight | 0.08 kg |
| Category code | POE |
| Colour | White |
| Colour | White |
| Description | <p>The GPEN11 is a power injector that can be mounted on a wall, and will power |
| Input voltage | 12-57V DC |
| Operating temperature | -40..+70C |
| Operating temperature range | -40..+70C |
| POE standard | Passive PoE |
| Product net weight | 0.08 |
| Unit box height | 0.115 |
| Unit box length | 0.125 |
| Unit box width | 0.03 |
| Unit calculated volume | 0.0004312 |
| Unit calculated weight | 0.12 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | mikrotik.com/product/gpen11 |