AXIS1231749
AXIS T8640 Wall Mount Bracket (5026-411)
ColorBlack
PassiveYes
Mount typeWall Mount
Compatible withAXIS T8640, T8641, T8642
Starting from
excl. VAT · incl. VAT: €31.33
The GPEN21 is a smart power injector serving as an advanced software-controlled repeater. It powers uplink devices via PoE and provides interface management, GPEN link fault detection, VLAN support, SNMP reporting, and basic traffic shaping. Features Ethernet and SFP port for fiber connectivity. 30W power consumption, supports 12-57V passive or 802.3af/at input.
| GENERAL | |
| Manufacturer | MIKROTIK |
| Condition | New |
| SKU | 1304657 |
| DETAILS | |
| Dimensions | 92 x 104 x 24 mm |
| PoE budget | 30 W |
| Ports | 2 |
| Weight | 0.12 kg |
| Category code | POE |
| Dc jack for ac addapter | 1 |
| Description | <p>GPEN21<br /> · Smart power injector that serves as an advanced software contr |
| Input voltage | 12-57V DC |
| Operating temperature | -20°C to 70°C |
| Operating temperature range | -20°C to 70°C |
| POE standard | Passive PoE / 802.3af/at |
| Power consumption | 30 |
| Power consumption | 30 |
| Power supply requirements | 12 - 57 V, Passive or 802.3af/at |
| Product net weight | 0.12 |
| Rj45 | 2 |
| SFP ports | 1 |
| Snmp | Yes |
| Unit box height | 0.11 |
| Unit box length | 0.13 |
| Unit box width | 0.03 |
| Unit calculated volume | 0.000429 |
| Unit calculated weight | 0.15 |
| Units per shipping box | 1 |
| Vendor homepage | mikrotik.com/product/gpen21 |
| VLAN support | Yes |